Středa 23. září. Svátek má Berta.

Po korekci opet v kondici

Globální ekonomické oživení díky lepším makro údajům z USA vykazuje další známky zlepšení a to minulý týden pomohlo k růstu především cyklickým komoditám. (Ole Sloth Hansen, analytik Saxo Bank)

Evropské dluhové problémy nadále přetrvávají, ale riziko nákazy se snížilo, když Evropská centrální banka začala minulý týden agresivně kupovat irské a portugalské státní dluhopisy. Díky tomu poklesl spread v porovnání s německými dluhopisy o více než jedno procento a zlepšila se taká nálada mezi investory.

Euro bylo v listopadu pod prodejním tlakem a proti dolaru oslabilo o devět procent. Z tohoto propadu sice část ztrát dokázalo umazat, ale jak to bude dál, ukáže schopnost Eurozóny vybruslit z problémů.

Co se týká komodit, konec roku je vždy obdobím, kdy různé analytické domy zveřejňují prognózy pro rok 2011 a většina z nich vidí další rok pro komodity jako silně růstový. Cyklické komodity jako energie nebo základní materiály by měly navyšovat zisky s tím, jak bude pokračovat globální oživení, důležitou podporu poskytne také americký akciový trh.

Čína nepochybně šlápla na brzdu ekonomického růstu, aby zabránila dalšímu růstu inflace, která aktuálně činí na roční bázi 8 procent. Také přijali opatření ke snížení spekulativní bubliny na komoditách. Zda ale tato opatření budou mít výrazný dopad na poptávku po základních materiálech, to se teprve uvidí.

Index Reuters Jefferies CRB přidal za minulý týden 3,8 procent a smazal tak téměř dvě třetiny  listopadového poklesu. Od začátku roku je v plusu deset procent. Dařilo se energetickým komoditám a  základním materiálům, nejvyšší zisky si ale připsala bavlna, stříbro a pšenice. Zemní plyn si dal po silných růstech z předchozího období pauzu a celý minulý týden zakončil s mírnou ztrátou.

Zlato umazalo nedávnou 100 dolarovou korekci a je zpět na 1400 dolarech. A to je poměrně blízko maxima na 1425 dolarech, kterých cena zlata dosáhla před třemi týdny. Změna korelace s vývojem dolaru je zřetelná napříč jednotlivými komoditami. Trhy dokázaly růst i přes posilování dolaru. Díky tomu mohla cena zlata v eurech dosáhnout nového maxima.

Povolení čínských fondů investovat do zlatých ETF fondů vyvolalo nadšení. Toto opatření umožní investorům z velké Číny, kteří čelí negativním úrokovým sazbám a obávají se vyšší inflace, investovat do zlata.

Měď také plnila titulky novin, když si připsala od července nejvyšší zisk. Růst byl tažen obavami o snížení nabídky mědi pro rok 2011 v případě ekonomického oživení USA, které je po Číně druhým největším světovým spotřebitelem mědi. Růst táhly také zprávy, že jeden jediný trader drží na London Metal Exchange více než polovinu zásob.

Ropě se také dařilo, chladné počasí zvýšilo poptávku. Investoři dochází k závěrům, že ceny energií v následujících měsících porostou a tak navyšují dlouhé pozice. Globální ekonomické oživení, zejména ve Spojených státech, začíná snižovat obecně nezvyklé vysoké stavy zásob.

Ropa WTI je zpět v poměrně úzkém pásmu, kde se nachází už více než rok. Realita totiž zaostává za budoucími očekáváními. Jak se blížíme k roku 2011 a většina ekonomik se, s vyjímkou pár zemí v Evropě, zlepšuje, vypadá to, že očekávání se začínají potkávat s realitou. Křivka na future kontraktech se minulý týden zploštila a zdá se, že tohle by mohlo pomoci toto současné obchodní pásmo prolomit.

Poprvé za dva roky se nad úrovní 90 dolarů za barel obchoduje severomořská ropa Brent. Mrazivé počasí a ekonomické oživení podpořilo poptávku. Právě před měsícem rozšířil OPEC přijatelnou cenu pro ropu až na 90 dolarů a došel k závěru, že bude lepší zvýšit produkci zavčas.

Cena pšenice přidala minulý týden 11 procent. Na vině je snížení zásob pšenice nejvyšší kvality. Kvalita a množství úrody v Austrálii, čtvrtém světovém producentovi, se díky silným dešťům snížila a naopak sucho v USA může negativně poznamenat úrodu zimní pšenice. Výsledkem zvýšené vlhkosti může být snížení kvality pšenice na krmnou úroveň z kvality určené pro semletí.

Tabulka níže ukazuje vývoj za rok 2010. Do konce roku chybí už jen necelý měsíc a vývoj v tomto roce určovala nejistota ohledně ekonomického oživení a ohledně počasí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.