Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Po dobrém začátku dnes akcie opět propadly

Akcie na pražské burze dnes po dobrých výsledcích na zámořských trzích začaly velmi dobře, ale nakonec si index PX připsal další ztrátovou seanci.

Začátek dnešního obchodování vypadal skutečně optimisticky a prakticky všechny tituly si připisovaly zisky. Optimismus zaručovaly dobré výsledky z US akciových trhů a díky výrazně posilující ropě se nejvíce dařilo energetickým titulům. Velký zájem byl už tradičně o akcie společnosti ČEZ, které se dostaly až na cenu 1339 korun, nakonec ale skončily na 1315 korunách (+0,15 %).

Po výrazné několikadenní korekci se konečně vzpamatovaly také akcie NWR, i když ani ty si neudržely svá denní maxima (+1,64 %). Nejvíce se dařilo petrochemickému Unipetrolu (+2,95 %), který jako jediný posiloval prakticky celý den i na konci seance a byl současně jediným titulem, který si připsal zisk za celý týden (+2,22 %). Nárůst si nakonec připsaly také akcie AAA Auto (+1,57 %), které na okolní vývoj prakticky nereagují a žijí si jakoby vlastním životem.

Zentiva včera na valné hromadě schválila dividendu ve výši 7,40 korun na akcii (20 % ze zisku společnosti), což je sice méně, než minulý rok (11,50 Kč), ale investoři to nejspíše vzali, současně s nezvolením kandidáta společnosti PPF do představenstva, jako kladnou zprávu a akcie rovněž rostla, ale na rozdíl od energetických titulů si růst neudržela a skončila na nule.

Podobně jsou na tom finanční tituly. Nejlépe dopadly akcie VIG (-0,68 %), oba bankovní tituly však byly mezi nejztrátovějšími (KB -1,71 %, Erste -3,28 %), když opět pokračoval výprodeje v celém finančním sektoru, který je ještě stále velmi náchylný na špatné zprávy a je hodně volatilní. Tradičně špatně dopadly i oba developerské tituly (ORCO -1,72 %, ECM -0,95 %), které byly nejhorší i v týdenním zúčtování (ORCO -9,44 %, ECM -7,69 %).

Index pražské burzy si dnes připsal ztrátu 1,31 % a za týden tak nakonec ztratil přes tři procenta (-3,11 %).

Burzy na okolních trzích rovněž zrána posilovaly, ale výprodeje kvůli zlým americkým zprávám postihly všechny akciové trhy bez výjimky (ATX -1,24 %, WIG -0,61 %, BUX -1,43 %). Západoevropské akciové trhy dnes od rána nereagovaly na včerejší úspěchy US akcií od rána se propadaly a nakonec končily se ztrátou kolem dvou procent (FTSE -1,48 %, DAX -1,99 %, CAC -2,28 %).

Americké trhy nakonec otevíraly v mínusu, poté co překvapivé zprávy o míře nezaměstnanosti v USA doslova srazily trhy na kolena (DJIA -2,47 %, Nasdaq -2,38 %, S&P -2,2 %). Jako první na tyto zprávy reagoval samozřejmě dolar, který se propadl o 150 bodů, což pak mělo za následek další posilování komodit a zejména ropy, která se dostala na svá nová maxima (ropa Brent míří k ceně 138 USD za barel).

Zdroj: Patria, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.