CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 -0,81%

14. 11. 2019

0 komentářů

Po Bártovi čelí insolvenci i jeho firma – EMTC-Business s.r.o. dluží miliony

 

Měsíc poté, kdy byl na podnikatele a dluhopisového emitenta Tomáše Bártu podán insolvenční návrh, čelí insolvenci také jedna z jeho firem EMTC-Business s.r.o. Kvůli hrozícími úpadku, podal návrh na insolvenci sám Tomáš Bárta. Jak z dokumentu plyne, firma má aktuálně 19 věřitelů a závazky v hodnotě 6 520 030 Kč. 

Firma EMTC-Business s.r.o. fungovala od roku 2018 jako call centrum mateřské společnosti EMTC-Czech a.s., které poskytovala podporu prodeje dluhopisů, což v praxi mj. znamená navolávání potenciálních investorů. Městský soud v Praze, prozatím, Bártově návrhu vyhověl a dne 1. 11. zahájil insolvenční řízení. Podle účetní závěrky za rok 2018 vykazuje firma jasné známky předlužení. Závazky společnosti přesahují 17 milionů, zatímco vlastní kapitál je záporný -7 237 000 Kč.

Mezi společnostmi, které pohledávky uplatňují, je mj. také T-Mobile Czech Republic a.s. nebo MultiSport Benefit s.r.o. Dále pak např. společnosti Duverger capital s.r.o. a LEFFINQWELL SOLUTIONS s.r.o. Zarážející je skutečnost, že právě tyto dvě firmy jednak sídlí na stejné adrese na Praze 4, a jednak na obě z nich postoupily své pohledávky některé z dalších Bártových firem, jmenovitě např. EMTC – Servis s.r.o., EMTC – Real Estate a.s., Personal ONE s.r.o., EMTC – Licenční s.r.o. a EMTC – Czech a.s.

Podle přiložených účetních závěrek za rok 2018 jsou všechny uvedené Bártovy společnosti ztrátové. EMTC – Czech a.s. je dokonce v minusu enormních 296 737 000 Kč, její závazky přitom přesahují 600 milionů korun. Alarmující je také záporný vlastní
kapitál – 479 059 000 Kč.

Nad podivnými machinacemi s pohledávkami se pozastavil dokonce i soud, který ve své výzvě ze dne 8. listopadu uvedl: „Soud v souvislosti s posuzováním možných důvodů pro zamítnutí návrhu dlužníka na povolení reorganizace, vyzývá všechny věřitele dlužníka aj. 3. osoby, jejichž práva mohou být dotčena, aby nejpozději ve lhůtě 15 dnů ode dne zveřejnění tohoto usnesení v insolvenčním rejstříku případně písemně soudu sdělili (osvědčili) skutečnosti nasvědčující tomu, že lze důvodně předpokládat, že dlužník návrhem na povolení reorganizace sleduje nepoctivý záměr.“

REKLAMA

Současně běží insolvenční řízení proti samotnému podnikateli. Aktuální výše přihlášených pohledávek přesahuje 7 mil. korun. „Dá se však očekávat, že částka nebude konečná. Bárta totiž v srpnu oznámil neschopnost dál vyplácet úroky a jistiny dluhopisů, které byly vydány v hodnotě přes 680 milionů korun,“ vyjádřila se Eliška Skřivanová ze serveru Rizikovedluhopisy.cz, který na rizikové emise dlouhodobě upozorňuje.

Začátkem září podnikatel slíbil, že do šesti týdnů přijde s návrhem řešení situace, což nedodržel. Namísto toho začal usilovat o získání tříměsíčního moratoria pro mateřskou společnost EMTC – Czech a.s., což ale v praxi znamená odklad splatnosti pohledávek investorů. Soud, prostřednictvím usnesení ze dne 10. 10. zároveň nevyhověl Bártově námitce proti insolvenčnímu návrhu a žádosti o prodloužení lhůty na doložení seznamů svého majetku, zaměstnanců, pohledávek a závazků. Aktuálně běží lhůta na jeho vyjádření se k insolvenčnímu návrhu.

Bártovy dluhopisy bez ratingu a zajištění byly určeny převážně na vývoj mobilní aplikace Lipa Learning pro předškoláky, do které, podle veřejně dostupných zdrojů, proinvestoval okolo 0,5 ml. Kč.

Insolvenční rejstřík:

REKLAMA

Insolvenční řízení EMTC-Business s.r.o.

https://isir.justice.cz/isir/ueu/evidence_upadcu_detail.do?id=962E919162BD20C8E05333F21FAC173E

Insolvenční řízení Tomáš Bárta

https://isir.justice.cz/isir/ueu/evidence_upadcu_detail.do?id=94876508E92C7DA1E05333F21FAC8D6C

 

Eliška Skřivanová
Rizikovedluhopisy.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Preventivní restrukturalizace

Preventivní restrukturalizace bude jen pro firmy. Pomůže předejít insolvenci

Foto: Shutterstock Sanační způsob řešení úpadku formou reorganizace není podle dostupných statistik příliš častý, ve více než 98 % případů převládá prohlášení konkurzu. K potenciální reorganizaci se totiž dlužník dostává příliš pozdě, v okamžiku, kdy již není možné podnikání zachránit. Předcházení úpadku má nyní pomoci tzv. preventivní restrukturalizace.

Text: Veronika Hejná

10. 08. 2021

Pastička na peníze - bankovky

Marný boj proti podezřelým dluhopisům?

Česká národní banka i ministerstvo financí brojí proti vysoce rizikovým i podvodným firemním dluhopisům. Jejich vydavatelé je ovšem dál inzerují ve velkém a prodávají nic netušícím drobným investorům. (Aktualizováno 1. 7. 2019)

Text: Petr Zámečník

06. 05. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.