Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

PMI zatím jen jako pohled z útesu

Vývoj ekonomiky 02.04.2020 | 14:03 0 Komentářů

Včerejší den byl doslova nabytý domácími ekonomickými událostmi. Ranní indexy nákupních manažerů v průmyslu (PMI) ukázaly, v jak se tuzemské firmy cítily těsně po zavedení nouzového režimu. Index propadl na 41,3 (z předchozích 46,5), což na první pohled nevypadalo až tak strašně. Zvlášť když si vzpomeneme na situaci po pádu banky Lehman Brothers, kdy se PMI dotklo dokonce třicítky. Na druhou stranu šlo teprve o začátek současné koronavirové krize, kdy teprve automobilky začaly oznamovat krátkodobé odstávky, které už některé z nich začaly prodlužovat. Prozatím to však vypadá, že finální výrobci v automobilovém průmyslu budou stát nejméně do poloviny dubna. Vyloučit nelze ani delší přestávku v závislosti na tom, jak se bude dařit krotit šíření koronaviru nejenom u nás, ale i v dalších zemích EU, kam směřuje většina v tuzemsku vyrobených aut. Zatímco tedy celkový PMI sám o sobě nedopadl nejhůř, důvěra v průmyslu propadla na nejnižší úroveň za celou dobu jejího sledování (od dubna 2012) a pokles zaměstnanosti v tomto odvětví už začal připomínat rok 2009.

Výrazný propad hlásí nejenom český PMI, ale země eurozóny. Průmysl tam trápí propad nových domácích i zahraničních zakázek, nedostatek materiálu a komponent, respektive prodlužování dodacích lhůt.I v tomto případě je možné říct, že jde teprve o začátek, takže se nemá smysl nechat utěšovat tím, že celkový evropský PMI (44,5), a zvláště pak ten německý, nedopadl stejně jako v Česku až tak tragicky. Jasnější obrázek, který již bude reflektovat delší odstávky výroby i později zavedené restrikce v jednotlivých zemích, se nepochybně odrazí i na poptávce po průmyslových výrobcích.

Ale zpět do ČR, kde odpoledne přišly na řadu výsledky státního rozpočtu za první tři měsíce, na kterých je vidět jednak rostoucí tlak na výdajovou stranu a první známky zaostávání té příjmové. Dosažený schodek -44,7 mld. je sám o sobě nejhorším březnovým výsledkem v historii ČR, nicméně je to zatím rovněž jen první náznak nastupující koronavirové krize. V nejbližších měsících, kdy výdajovou stranu začnou zatěžovat schválená kompenzační opatření pro domácnosti i firmy, se bude hospodaření státu rychle propadat a dosažení naplánovaných dvou set miliard se bude zdát jako ambiciózní cíl.

Na závěr další domácí události jen ve stručnosti. ČNB uvolnila pravidla pro poskytování hypoték tak, aby je učinila dostupnějšími pro širší okruh klientů. Vláda vedle toho zase oznámila pravidla moratoria na splátky bankovních i nebankovních dluhů, a v neposlední řadě i odkladu plateb nájemného.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.