Úterý 22. září. Svátek má Darina.

PMI ve zpracovatelském průmyslu, leden 2016

Investice 01.02.2016 | 13:48 0 Komentářů

Ukazatel PMI, jenž signalizuje vývoj aktivity ve zpracovatelském průmyslu, vykázal v případě České republiky v lednu nečekaný nárůst. Průzkum PMI hlásí, že v tuzemském průmyslu se na počátku nového roku dále zrychlilo tempo růstu jak výroby, tak nových objednávek. 

Za zmínku stojí, že eurozóna, ale také Polsko, hlásí pro leden meziměsíční pokles celkového indikátoru PMI v tamním zpracovatelském průmyslu, včetně zpomalení tempa růstu výroby i objednávek. Jak indikátor PMI, tak i další indikátory důvěry v tuzemském zpracovatelském průmyslu naznačují, že v prvních měsících nového roku lze očekávat solidní data o tuzemské průmyslové výrobě. Očekávám, že meziroční růst tuzemské průmyslové výroby bude v prvních měsících roku 2016 rychlejší v porovnání s dynamikou vykázanou v závěrečném čtvrtletí roku 2015.

Indikátor PMI, jenž mapuje aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, se v lednu vyšplhal na své šestiměsíční maximum a přinesl jednoznačně příznivé překvapení, neboť finanční trhy očekávaly mírný pokles tohoto indikátoru. Průzkum PMI zároveň hlásí, že na počátku nového roku došlo k dalšímu zrychlení růstu průmyslové výroby, zaměstnanosti a objednávek. Zejména zrychlení tempa růstu nových průmyslových objednávek, včetně těch exportních, je skvělou zprávou, neboť znamená, že tuzemští průmyslový výrobci budou mít dostatek práce i do dalších měsíců.

Za zmínku stojí, že jak eurozóna, tak Polsko, hlásí pro leden pokles PMI indikátoru ve zpracovatelském průmyslu. Příznivé signály, jež za leden přišly z tuzemského průmyslu, tedy nelze vnímat jako něco samozřejmého. Skutečně jde jednoznačně o pozitivní překvapení a do dalších měsíců bude důležité, aby se průmyslová aktivita vydala k rychlejšímu růstu také v eurozóně, naší hlavní exportní destinaci. V tomto ohledu zůstávám optimistou, neboť věřím, že hospodářská situace v eurozóně včetně výkonu tamního průmyslu, bude pro českou ekonomiku vytvářet příznivé prostředí i v letošním roce, obdobně jako tomu bylo v průběhu roku 2015.

Radomír Jáč

hlavní ekonom

Generali Investments CEE


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.