CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

22. 07. 2019

0 komentářů

PMI a Ifo naznačí kondici největší evropské ekonomiky

 

Je za námi další prázdninový týden, o kterém se rozhodně nedá říct, že by byl na události nebo čísla zrovna nejbohatší. V tuzemsku jsme mohli zaznamenat další přebytek běžného účtu platební bilance, který ovšem z pohledu ročního vývoje žádnou změnu trendu nenaznačuje.

Loading



 

V kumulovaném vyjádření se drží v blízkosti nuly, a tak časy, kdy kladné saldo vnějších běžných transakcí nepřímo pohánělo korunu k novým ziskům, jsou nyní minulostí. Sic v mírném plusu nicméně nesrovnatelném vzhledem k pozici nerezidentů na českém finančním trhu příliš koruně sílu nedodá. Ta se tak může spoléhat pouze na velkorysý úrokový diferenciál, slušné výkony ekonomiky v době slábnoucí evropské a asijské poptávky a samozřejmě i na nízkou averzi k riziku.

Z amerických zpráv asi nejvíce upoutala možnost razantnějšího postupu Fedu, který by mohl podle části trhu přistoupit ne k 25 bodovému snížení sazeb už na červencovém zasedání, ale rovnou k padesáti bodovému v předstihu před případným zhoršením ekonomické situace, poklesu inflačních očekávání a někdo by snad mohl říct i s cílem oslabit dolar.

Na evropské straně přišla na řadu inflační čísla, která znovu potvrdila zaostávání celkové a zvláště pak i jádrové inflace za cílem ECB, což může právě této centrální bance posloužit jako vhodný argument proto, aby přiživila očekávání dalšího uvolnění měnové politiky. Ať už v podobě snížení její depozitní sazby nebo další vlny kvantitativního uvolňování. Týden na evropské straně završily dluhové statistiky eurozóny, podle kterých třeba už Francie dokázala porazit Itálii v absolutní výši veřejného dluhu a dostala se tak do čela celého pelotonu. Naštěstí jsou tu i relativní statistiky, takže v poměru k HDP to znamenalo „jen“ těsné přiblížení se k hranici 100 % HDP.

Tento týden by už přece jen měl být pro finanční trhy informačně hodnotnější. Už zítra by se třeba měl svět dozvědět, kdo bude mít tu čest vést Británii k brexitu. Ve středu přijdou na řadu výsledky indexů nákupních manažerů v průmyslu za eurozónu a zvláště pak za Německo, které se v posledních měsících zrovna příliš silnými daty chlubit nemůže, a ve čtvrtek náladu v německých firmách dále rozkryje Ifo. A nakonec v pátek přijde na řadu americké HDP za druhý kvartál.

REKLAMA

Petr Dufek, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

ECB, ekonomické oživení a inflace

Zdroj: Pixabay.com Evropská ekonomika patrně musí chvíli vydržet s vyšší inflací, zní z Frankfurtu. Na evropskou monetární autoritu se dnes upínají zraky a očekává se její další postup. Případné utahování šroubů by mohlo být rizikem pro oživení ekonomiky po koronavirové krizi, řekla prezidentka Evropské centrální banky europoslancům.

Text: Karel Pučelík

22. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *