CZK/€ 25.230 -0,02%

CZK/$ 23.714 +0,00%

CZK/£ 29.540 +0,02%

CZK/CHF 26.023 +0,17%

11. 06. 2014

0 komentářů

Plynový separatismus? EU chce, aby Balkán řekl Gazpromu ne

 


 

Plynový separatismus? EU chce, aby Balkán řekl Gazpromu ne

Sofie/Bělehrad – Ruské plány obejít Ukrajinu při dodávání plynu do Evropy se komplikují. Po nátlaku Evropské komise zastavilo práce na plynovodu South Stream Bulharsko a po něm teď i další země, kterou má potrubí procházet. Srbsko.

„Musíme zastavit práce na South Streamu, když je zastavilo i Bulharsko. Dokud se Bulharsko, Evropská unie a Rusko nedohodnou, nemá smysl pokračovat,“ řekla deníku Blic srbská vicepremiérka Zorana Mihajlovičová.

„Pozastavujeme projekt do doby, než se urovnají všechny spory s Evropskou unií,“ uvedl za Bulharsko premiér Plamen Orešarski.

Ruský projekt South Stream soutěžil s evropským plánem na plynovod Nabucco, kterým měl plyn proudit na kontinent z jiných zemí než z Ruska. Nabucco se ani nezačal stavět, tak se Brusel snaží alespoň co nejvíce oddálit úspěch ruského konkurenta.

REKLAMA

Přispěly k tomu události na Krymu a východní Ukrajině. Bulharsko podepsalo dohodu o výstavbě South Streamu přes své území s firmou Strojstrangaz. Ta patří ze 63 procent ruskému miliardáři Gennadiji Timčenkovi.

Muži, který je na seznamu prominentů, kteří po anexi Krymu nesmějí vstoupit na území členských zemí Evropské unie.

Strojstrangaz získal bulharskou zakázku v přepočtu za 3,5 miliardy eur.

Předseda Evropské komise José Barroso varoval Sofii, aby se držela společné evropské zahraniční politiky, a zopakoval, že South Stream není prioritou Evropské unie.

REKLAMA

Bulharská vláda proto musela na obvinění z „plynového separatismu“ reagovat. Navíc není jednotná. Prezident Rosen Plevneliev je proti výstavbě South Stream za současné situace a jde zcela proti názoru, který zastává premiér Orešarski. V červenci zřejmě čekají Bulharsko předčasné volby poté, co socialisté, kteří jsou součástí vládní koalice, premiéra vyzvali k demisi a vypsání voleb.

Ruský deník Kommersant napsal, že Evropská unie sice nemůže zastavit stavbu plynovodu, ale může ovlivnit, kdy a jak bude uveden do provozu a kolik plynu jím bude proudit.

Podle generálního ředitele italské ropné a plynárenské společnosti Eni Paola Scaroniho je South Stream ohrožen, pokud se Evropská unie a Rusko nedohodnou na oboustranně přijatelném řešení ukrajinské krize.

ENI má podíl na South Stream, stejně jako francouzská EDF a německá firma Wintershall. Většinový jednapadesátiprocentní podíl má ruský Gazprom. Plynovod má z Ruska vést pod Černým mořem přes Bulharsko, Srbsko a Maďarsko dál do Evropy.

REKLAMA

Evropský komisař pro energetiku Neven Mimica tento týden při návštěvě Sofie řekl, že South Stream není pro Unii výhodnou alternativou. Jasnější vzkaz už Bulhaři nemohli dostat.

„Tento projekt nesplňuje základní cíl společné evropské energetické politiky, kterou je diverzifikace zdrojů plynu a energie,“ uvedl Mimica.

USA dokonce balkánskou zemi varovaly, že kvůli dohodě se Strojstrangazem mohou dopadnout americké sankce i na bulharské firmy a podnikatele.

Alarmující analýzu ruského ekonomického vlivu na Bulharsko – nejchudší členskou zemi Evropské unie – nedávno zveřejnil německý týdeník Der Spiegel.

Podle zjištění německé rozvědky BND ruské firmy ovládají klíčová odvětví bulharské ekonomiky, a země se tak stává pro Rusko předmostím pro získání vlivu v Unii.

Der Spiegel jako příklad uvádí jednoho z největších bulharských byznysmenů Cvetana Vasileva, jehož bankou KTB procházejí do Bulharska ruské investice především do energetiky.

V dodávkách plynu je Bulharsko na Rusku stoprocentně závislé a ruský plynárenský gigant Gazprom má podle Der Spiegel přímý vliv na rozhodování bulharského ministerstva hospodářství.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *