Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Plošný zákaz segwayů nebude. Rozhodovat mají obce

Investice 26.03.2015 | 13:50 0 Komentářů

Roste počet kolizí s chodci. Ministerstvo dopravy proto navrhuje nová omezení pro „turistická“ vozítka. Chodci by podle návrhu měli nosit reflexní prvky při zhoršené viditelnosti.

Plošný zákaz segwayů nebude. Rozhodovat mají obce

Praha – Ministerstvo dopravy ustoupilo od plošného zákazu vozítek Segway. Loni na podzim požadovalo jejich vytlačení z chodníků, nyní chce provoz vozítek obecně povolit s tím, že obce budou moci jejich provoz zakázat dopravní značkou. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí na jednání vlády přinese ministr dopravy Dan Ťok. Praha s tím nesouhlasí. Vozítka ohrožují chodce, řekla mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Omezení provozu vozítek Segway obcemi představuje podle ministerstva kompromisní řešení vyvažující zájmy státní správy a chodců a zároveň méně omezující zájmy provozovatelů vozítek. „Ušlý zisk provozovatelů půjčoven vozítek Segway lze v případě této varianty očekávat na nižší úrovni,“ uvedlo v materiálu ministerstvo dopravy.

Při cenách dopravních značek 2500 korun za kus ministerstvo předpokládá, že obce vozítka zakážou pouze v místech, kde byl jejich provoz nejproblematičtější a kde si chodci na bezohledné chování jejich uživatelů stěžovali nejvíce.

„Máme za to, že efektivnější by bylo, kdyby uživatelé vozítek segway byli řádně označeni jako ostatní účastníci silničního provozu a jezdili po komunikacích,“ uvedla mluvčí magistrátu. Další otázkou je podle ní i případné stanovení věkové hranice pro řidiče segway.

Důvodem pro omezení vozítek je podle ministerstva právě zvyšující se množství kolizí s chodci. Vozítka si zpravidla půjčují turisté, tedy osoby bez předchozí zkušenosti s jejich ovládáním, což spolu s výrazně vyšší rychlostí, než jakou se pohybují chodci, způsobuje nehody, uvedlo dříve ministerstvo.

Pokud by byla doporučená praxe opačná a segwaye by mohly jezdit pouze tam, kde je obce výslovně povolí, hrozilo by, že nebudou povolena nikde nebo jen na velmi málo lokalitách. Podobná situace panovala donedávna například v provozu vodních skútrů, dodalo ministerstvo.

Nové povinnosti pro chodce

Kromě vozítek obsahuje připravovaná novela zákona povinnost chodců nosit za snížené viditelnosti na silnicích ochranné prvky. Chodci jsou ve statistikách nehodovosti jednou z nejohroženějších skupin.

Pásky nebo jiné prvky z reflexního materiálu by podle návrhu měli nosit vždy, kdy se na pozemních komunikacích pohybují při snížené viditelnosti, tedy například v mlze nebo za tmy.

Vozítka Segway doposud nemají v zákoně o provozu na pozemních komunikacích vlastní kategorii, a jsou proto považována za chodce. Nemohou být používána na pozemních komunikacích, ale právě na chodnících, kde se kvůli jejich rychlosti střetají s chodci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.