Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Plaťte daně dřív, než je spočítáte. Ta absurdita skončí

Investice 11.08.2010 | 07:08 0 Komentářů

Stát začne počítat úroky z prodlení až od pátého dne

Praha – Od příštího roku bude možné zaplatit daně o pár dní později oproti současnému stavu. Nový daňový řád, který schválila ještě předchozí sněmovna, tím nepřímo odstraňuje nechtěný důsledek loňského zákona o platebním styku.
Od loňského listopadu je totiž v praxi nutné zaplatit daň zhruba o dva dny dříve, než skončí termín pro samotný výpočet daně (podání daňového přiznání). Za úhradu daně se nově považuje nikoliv den, kdy poplatník odeslal peníze ze svého účtu, nýbrž až den, kdy je banka připsala na účet finančního úřadu (státu).
Od ledna 2011 se mají pravidla opět zmírnit. Nikoliv přímo odložením dne splatnosti, ale „pouze“ posunutím okamžiku, kdy začne vznikat úrok z prodlení. Nově se má počítat až od pátého pracovního dne po vzniku daňové povinnosti (termínu pro podání přiznání).
„Poplatníci, kteří po 1. lednu 2011 zaplatí daň za poslední chvíli, tak oproti současnému stavu nebudou vystaveni žádné sankci,“ říká mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Rezerva čtyř pracovních dnů podle něj více než dostatečně pokryje lhůtu, kterou mají banky na převod peněz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.