CZK/€ 24.645 -0,26%

CZK/$ 23.422 -0,13%

CZK/£ 29.110 -0,59%

CZK/CHF 23.502 -0,56%

11. 07. 2018

0 komentářů

Piráti vyzvali Agrofert, aby vrátil peníze z finanční podpory pojištění PGRLF

 

Koncern Agrofert získal v rámci finanční podpory pojištění Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) od roku 2015 více než čtyři miliony korun. Česká pirátská strana vyzvala Agrofert, aby finanční prostředky, které byly určeny pouze malým a středním podnikům, státu vrátil. 

Finanční podpora z PGRLF je určena pouze malým a středním podnikům na pojištění před nepředvídatelnými škodami způsobenými například suchem, silným deštěm, sesuvem půdy či škůdci. Dotaci ale získalo i sedm firem Agrofertu.

Za malý a střední podnik je považována společnost, která má méně než 250 lidí a roční obrat není vyšší než 50 milionů eur. V případě, že je společnost součástí holdingu, posuzuje se celá skupina. Pokud se tedy malý podnik stane součástí velkého podniku, pak je okamžitě zařazen mezi velké podniky. Podle Pirátů určují tento postup například dokumenty publikované Evropskou komisí (EK). PGRLF podle Pirátů ale interpretovala nařízení EK zcela mylně a nesmyslně.

Ministerstvo zemědělství navíc informovalo, že od příštího roku změní zásady poskytování této finanční podpory, aby dotace mohly získat i velké podniky.

„Takovýto postup již vskutku zavání možným zneužitím střetu zájmů. Nakonec si připomeňme, že v nedávné zprávě NKÚ konstatoval, že podmínky čerpání dotací u vybraných dotačních titulů v rozsahu několika miliard podstatně zvýhodňovaly velké podniky. Nelze se tedy divit, že Evropská komise kvůli nefunkčnímu kontrolnímu mechanismu při čerpání zemědělských dotací navrhla České republice sankce ve výši 7,5 miliard Kč,“ uvádí protikorupční analytik České pirátské strany Janusz Konieczny.

REKLAMA

Agrofert reagoval na výzvu na svém webovém portále: „Zase se nás někdo snaží zatáhnout do svých politických hrátek. K vrácení dotací na pojištění zemědělských firem nevidíme důvod. Vše probíhalo podle zákona. Opakovaně nás PGRLF ujišťuje, že vše je v pořádku. Zajímalo by nás, jestli Česká pirátská strana zašle stejnou výzvu také do mnoha dalších zemědělských firem v ČR, které jsou ve zcela stejné situaci jako my.“
Zdroj : oPojištění.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

technická analýza finančních trhů

Technická analýza finančních trhů: Jak začít

Technická analýza je často využívaným a velmi důležitým nástrojem pro obchodování různými finančními instrumenty, jako jsou cenné papíry, futures kontrakty, opce, měnové páry (FOREX), kryptoměny atd. Jak začít s technickou analýzou?

Text: Vladyslav Kirichenko

04. 10. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.