Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Piráti napadli novelu zákona o EET u Ústavního soudu

Piráti ve čtvrtek podali Piráti návrh na zrušení novely zákona o EET k Ústavnímu soudu. Nereflektuje totiž dostatečně nález Ústavního soudu z roku 2017. K návrhu se připojili poslanci ODS, SPD, TOP 09 a STAN, celkem návrh podpořilo 73 poslanců. 

„Neexistence mírnějších požadavků vůči drobným podnikatelům a živnostníkům je podle nálezu Ústavního soudu z roku 2017 v rozporu s právem samostatně podnikat. V reakci na to vznikla novela zavádějící tzv. zvláštní režim. Zákon ale dává finanční správě příliš velkou pravomoc určit, jak bude zvláštní režim fungovat v praxi,“ říká místopředseda rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti). „Rozdíl mezi evidováním souhrnných tržeb na denní a čtvrtletní bázi je obrovský. Podle dostupných informací se finanční správa chystá přistoupit k té přísnější variantě s odkazem na vágnost zákona. To považujeme za zásadní nedostatek zvláštního režimu, který je v rozporu s ústavními principy. Zásadní parametry fungování EET má stanovit zákon, rozhodně ne libovůle daňových úředníků,“ dodává.

Podle Ferjenčíka je v rozporu se zásadou rovnosti skutečnost, že ačkoliv zákon neúměrně zatěžuje drobné živnostníky, řadu podnikatelů vyjímá zcela. Jedná  se například o podnikatele z oblasti dopravy a sázkových her, kteří přitom dosahují velikých tržeb. Poslanecká sněmovna přehlasovala senátní veto a potvrdila novelu EET, která má nabýt účinnosti 1. května 2020.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.