Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Pilsen Steel, který odvrátil konkurz, má opět problémy

Investice 26.02.2015 | 17:26 0 Komentářů

Řešením už může být podle odborářů a představitelů Plzeňského kraje jedině státem navržený konkurz firmy.

Pilsen Steel, který odvrátil konkurz, má opět problémy

Plzeň – Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které předloni odvrátily konkurz a loni prošly soudem povolenou reorganizací, mají opět problémy. Podnik s necelými 850 zaměstnanci podle odborářů neodvádí státu sociální a zdravotní pojištění a má opět dluhy u některých dodavatelů.

Výroba firmy je přerušována častými odstávkami, a je tudíž vytížená asi z jedné pětiny. Většina lidí je doma za 80 procent průměrné mzdy.

Řešením současné situace by byl konkurz firmy, který by navrhl stát, zaznělo na dnešním setkání vedení Plzeňského kraje s předsedy odborových organizací bývalé Škody Plzeň.

Výrobní ředitel firmy Miloslav Boreček potvrdil problémy s financováním výroby i částečné odstávky. „Týká se to provozů, kde není taková náplň, abychom mohli vyrábět. Dluhy nějaké jsou. Ale je tam splátkový kalendář, takže by měly být do nějaké doby vyrovnané,“ informuje. Podle Borečka lidi z firmy neodcházejí a s redukcí stavu se nepočítá.

Reorganizace nic nevyřeší

„Jiné řešení než konkurz nás nenapadá,“ obává se předsedkyně firemních odborů Ivanka Smolková. „Jedině stát by mohl zasáhnout. Může to sebrat vlastníkovi i té ruské bance (VEB, která má podnik patřící ruskému podnikateli Igoru Šamisovi financovat), protože firma dluží státu,“ doplňuje druhý odborový předák Miroslav Cink.

Hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs (ČSSD) uvedl, že už s ministryní práce a sociálních věcí hovořil o konkurzu firmy, v němž vidí šanci na záchranu podniku. Budu s ní mluvit příští týden, dodal.

„Problematiku známe, několikrát už jsme o tom informovali ústředí. O tématu se mluvilo i na velké tripartitě,“ informuje předseda Regionální rady odborových svazů ČMKOS Jindřich Brabec.

„Na ministerstvu práce to dostal do ranku náměstek Marek (Jan). Zkoumali i zastavení odvodů na sociální pojištění, splátkový kalendář i možnost, zda by bylo možno dát opětovně návrh na insolvenční řízení,“ říká právník Odborového svazu KOVO Vladimír Štich. Podle něj by se už zřejmě neřešilo jako minule reorganizací, ale konkurzem podniku. Situaci řeší i Úřad práce v Plzni, který si vyžádal přehledy pracovních pozic zaměstnanců a možnosti jejich možného dalšího uplatnění.

Chybí miliarda korun

„Situace se po reorganizaci nezměnila, spíše k horšímu. Jsme ve stejném stavu jako v roce 2011. Odstávky (trvají od 10. října) jsou, bohužel, jen prodloužení agonie,“ konstatuje Smolková. Využití výrobních kapacit přirovnala k Potěmkinově vesnici. „Ocelárna je celá doma. Zakázky jsou, ale není na profinancování výroby,“ dodává. Práci nemá formovna, stojí modelárna, občasné zakázky má velká kovárna i obrobna.

„Ve čtvrtek, když jsme byli podepisovat další odstávku, tak vedení firmy přiznalo, že potřebují asi miliardu korun, aby se to rozběhlo, ale VEB ji dát nechce,“ říká Cink. Majitel firmy se podle něj přesunul do Srbska, kde koupil další továrnu za jeden dolar. „Náš zákon mu umožňuje dál pokračovat v podnikání a vesele krást dál. Ale nikdo mu to nesebere, i když stát by mohl, ale asi se bojí Ruska,“ dodává.

Odboráři uvedli, že podnik nikomu mzdu nedluží a vyplácí je v termínu. „Mají strach, že by jim na to skočil berňák,“ uvádí Cink. Lidé zatím hromadně neodcházejí, protože jde většinou o velmi specializované profese a navíc většina zaměstnanců je několik let před důchodem. Podle Smolkové jsou platy hutníků a kovářů ve firmě už pod krajským průměrem a od roku 2008 se jim nepřidala ani koruna.

VEB podle odborářů ještě loni věřitelskému výboru i soudu deklarovala, že změní vlastnickou strukturu. „Věřili jsme tomu, že se nevrátí Šamis. Ale on je tam tak jako tiše, ale je tam,“ říká Cink.

Pilsen Steel, který podle odborů už přes rok nemá generálního ředitele, se dostal do úpadku v září 2012. Zhruba 30 věřitelům dlužil přes pět miliard korun. Loni je v rámci reorganizace uspokojil 50 miliony Kč, které získal od svého finančního partnera, firmy VEB Capital, dceřiné společnosti ruské Vněšekonombanky.

Podle Šlajse je velkým problémem českého hospodářství, že osm procent jeho výkonu, zhruba 350 miliard korun ročně, „vyteče“ z ČR na dividendách do zahraničí, což je třikrát více než v Polsku, Rakousku a Slovensku. Tyto peníze chybějí na investice a na rozvoj veřejných služeb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.