Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Piloti Lufthansy stávkují, doplatí na to 130 tisíc lidí

Investice 20.10.2014 | 13:43 0 Komentářů

Protesty pocítí i cestující v Praze. Dnes budou zrušeny čtyři páry letů – tři do Frankfurtu a jeden do Mnichova.

Piloti Lufthansy stávkují, doplatí na to 130 tisíc lidí

Berlín, Praha – Piloti největších německých aerolinek Lufthansa zahájili dnes ve 13 hodin stávku. Ta potrvá 35 hodin, v pondělí postihne lety na krátkou a střední vzdálenost, v úterý navíc i dálkové lety. Celkem by stávka podle vedení Lufthansy měla postihnout na 130 tisíc cestujících.

Kvůli protestní akci odborového svazu Vereinigung Cockpit (VC) zrušily aerolinky mimo jiné i čtyři páry pondělních spojů do Prahy. Jednak mají být zrušeny tři páry letů mezi Prahou a německým Frankfurtem, kromě toho jeden pár letů z Mnichova do Prahy, uvádí mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí.

Ta cestujícím doporučila sledovat aktuální informace na internetových stránkách dopravce a pražského letiště. Pokud cestující zjistí, že byl jejich let zrušen, je třeba kontaktovat přímo Lufthansu a s jejími zástupci řešit danou situaci, dodává.

I na dálkové lety

Svaz VC nejprve vyhlásil stávku pro lety na krátkou a střední vzdálenost, v noci na dnešek ale oznámil, že se v úterý od šesti hodin Středoevropského letního času protestní akce rozšíří i na dálkové lety.

„Vyhlášení stávky na dálkových trasách pro nás bylo překvapivé. Přesto chce Lufthansa zachovat mimořádný letový řád, který zveřejnila už před tímto krokem svazu VC,“ řekla v televizi N24 mluvčí aerolinek Barbara Schädlerová. Podle ní už společnost žádné další lety rušit nebude. I tak se v době protestní akce neuskuteční na 1400 plánovaných letů.

Nechtějí jít později do důchodu

Piloti Lufthansy se bouří proti záměru společnosti provést změny v důchodovém programu. Podle dosavadního ustanovení mohou předčasně odejít do penze v 55 letech a firma jim následně vyplácí 60 procent platu do té doby, než mají nárok na starobní důchod. Vedení Lufthansy chce potřebný věk pro předčasný důchod posunout na 60 let s tím, že musí kvůli silné konkurenci šetřit.

Mluvčí svazu VC Jörg Handwerg v televizi N24 prohlásil, že piloti jsou ochotni k jednání a předložili vedení aerolinek už několik kompromisních nabídek. Lufthansa podle něj ale odmítá ustoupit a trvá na svém stanovisku.

Piloti uspořádali kvůli sporu o důchodový program třídenní stávku již v dubnu, od konce srpna potom dalších pět kratších protestních akcí. Stávky dosud postihly přes půl milionu pasažérů a způsobily Lufthanse škody v řádu desítek milionů eur.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.