Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Piloti Lufthansy stávkují čtvrtý den, zrušeno bylo 74 letů

Investice 21.03.2015 | 17:54 0 Komentářů

Lufthansa doufá, že v neděli se už velká většina letů uskuteční podle letového řádu.

Piloti Lufthansy stávkují čtvrtý den, zrušeno bylo 74 letů

Berlín – Největší německé aerolinky Lufthansa zrušily 74 mezikontinentálních letů, tedy téměř polovinu z plánovaného počtu 160 letů. Přepravce musí odvolávat lety už čtvrtý den po sobě v důsledku pokračující stávky pilotů, dneškem by ale mělo jejich stávkování prozatím skončit. Odborové sdružení pilotů stávkami protestuje proti změně důchodového programu aerolinek.

Sobotní stávka zasáhla zhruba 20 000 cestujících. Na evropských i vnitroněmeckých linkách Lufthansa létá vesměs podle pravidelného letového řádu, kvůli dopadům páteční stávky ale muselo být několik letů zrušeno, řekl podle agentury Reuters mluvčí firmy. Spojení Prahy s Německem dnes stávkou ovlivněno není.

Stávka dneškem končí a Lufthansa doufá, že v neděli se už velká většina letů uskuteční podle letového řádu. Podle mluvčího je ale možné, že vlivem dnešního výpadku bude ještě několik dálkových letů zrušeno.

Odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit (VC) v pátek pohrozil, že protestní akce mohou pokračovat. Ujistil ale, že další stávky odbory vyhlásí s 24hodinovým předstihem.

Za předchozí tři dny musela Lufthansa kvůli protestní akci zrušit zhruba 1650 letů, což postihlo asi 180.000 cestujících. Hospodářský dopad stávky Lufthansa dosud nevyčíslila. Loni uspořádal svaz Vereinigung Cockpit deset stávek, které celkově způsobily Lufthanse škodu 232 milionů eur (6,4 miliardy Kč).

V minulých dnech se protestní akce pilotů projevila i na linkách do Česka. V pátek Lufthansa odvolala čtyři páry spojení mezi Prahou a Frankfurtem. Nejhůř je stávkou postižené letiště ve Frankfurtu, které je hlavním přepravním uzlem Lufthansy.

Spor mezi svazem VC a vedením Lufthansy se táhne už rok. Piloti požadují zachování přechodného opatření, které jim umožňuje odejít do penze v 55 letech a podle něhož jim Lufthansa do dovršení zákonného důchodového věku minimálně 65 let vyplácí část mzdy. Aerolinky chtějí pro nové zaměstnance posunout věkovou hranici na 59 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.