CZK/€ 23.665 +0,17%

CZK/$ 21.955 -0,23%

CZK/£ 27.592 +0,55%

CZK/CHF 24.356 +0,50%

29. 09. 2015

0 komentářů

Petr Stuchlík: Na Slovensku je jen 12 finančních poradců

 


 

Česká národní banka (ČNB) je od roku 2006 zodpovědná za celou oblast dohledu nad finančním trhem. „Stimulem pro vznik regulace je většínou nějaká krize. Ne vždy ale je tomu tak,“ poznamenal Zdeněk Tůma. Příkladem je překlopení Basel I na Basel II, který je výsledkem expertní debaty o vylepšení původní regulace. Doprovodem bylo provedení celé řady expertýz a analýz. Takto by to mělo podle Zdeňka Tůmy vypadat.

Regulace ovšem narůstá. Je to vidět i na počtu stránek regulatorních norem. Basel I jich měl desítky, Basel II již stovky a Basel III se nadále rozrůstá a bobtná. Překlopení na Basel III se dělalo na základě politické objednávky jako důsledek finanční krize. Připravený byl také ve spěchu v průběhu dvou let 2010 a 2011.

Regulace nese náklady pro byznys, ovšem to se promítne i na spotřebitele, který náklady na svou ochranu zaplatí. Navíc se to promítne i v samotném dohledu, který se musí také přizpůsobit. V 90. letech podle expertního odhadu Zdeňka Tůmy se počet dohlížených osob pracujících ve finančním sektoru jedním člověkem v dohledu byl 800. V letošním roce jeden pracovník dohledu dohlíží přibližně 200 lidí pracujících na finančním trhu. Každá regulace má být přínosná pro klienta, ale zároveň je třeba počítat i s náklady, které v konečném důsledku klient ponese. Je třeba najít určitý kompromis.

Každé regulaci by měla předcházet důkladná analýza, která stanoví, kde je problém, aby bylo možné ho efektivně řešit. „To se v poslední době vždy neděje,“ řekl Zdeněk Tůma.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bitcoin ignoruje dohodu o dluhovém stropu

Cena bitcoinu měla minulý týden klesající tendenci a v porovnání s předchozím týdnem klesla přibližně o 5 %, protože investoři nadále vyčkávají na makroekonomický vývoj. Trh s kryptoměnami na úspěch v otázce dluhového stropu v USA nijak výrazně nereagoval, což naznačuje, že investoři se soustředí spíše na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 06. 2023

Jaké společnosti na Nasdaq se nyní vyplatí sledovat?

Index Nasdaq, který zahrnuje více než 2500 akcií obchodovaných na stejnojmenné burze, se stabilizoval nad 12 255,95 bodů. To znamená konec medvědího trendu pro tento vysokotechnologický benchmark“Medvědí“ trend na Nasdaqu trval 138 obchodních dní, což je nejdelší období poklesu od roku 2008, kdy prodeje převládaly po dobu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *