Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Pětiseteurové bankovky končí. Centrální banky je přestanou vydávat

BankyMakro 28.01.2019 | 15:35 0 Komentářů

Většina centrálních bank eurozóny přestaly dávat do oběhu nejtučnější, tedy pětiseteurové bankovky v nominální hodnotě 12 750 korun. Centrální banky Německa a Rakouska budou tyto bankovky vydávat do 26. dubna. Pětiseteurovou bankovkou však bude možné nadále platit.

Problém bankovek v hodnotě 500 eur je, že je nevyužívají běžní lidé, ale hlavně teroristé, zločinci a militantní skupiny k financování svých aktivit a k praní špinavých peněz. Ne nadarmo se tedy bankovce přezdívá Bin Ládinova bankovka. Někteří obchodníci 500 eurovou bankovku ani nepřijímají.

Tyto bankovky byly dány do oběhu v roce 2002 a naposledy byly vytištěny v roce 2014. Postupně se dávají do oběhu z těchto zásob. Pětiseteurové bankovky se na celkovém počtu eurobankovek v oběhu podílejí jen 2,4 procenty, na celkové hodnotě však více než 20 procenty, uvedla ECB. Na konci listopadu bylo v oběhu 521 milionů bankovek v hodnotě 500 eur.

Centrální banky Rakouska a Německa s vydáváním skončí jako poslední, a to 26. dubna, důvodem je zajištění hladkého přechodu a z logistických důvodů.

Zdroj: Lidovky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.