Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Pětina lidí má problémy s placením nájmu, tvrdí Křeček

Investice 01.10.2009 | 15:09 0 Komentářů

Polovina okresních měst zvýší regulované nájemné na maximum

Praha – Problémy s placením nájemného má až 171 tisíc tuzemských domácností, což je přibližně pětina z celkového počtu nájemních bytů v České republice. Uvedl to dnes předseda Sdružení nájemníků a poslanec za ČSSD Stanislav Křeček. Odvolává se přitom na „zkušenosti z poraden“ a statistické údaje.
Počet neplatičů sice podle Křečka výrazně neroste, významně se ale zvyšuje podíl nájemného na celkových výdajích domácností. „Musí potom omezovat další výdaje jako například peníze na výživu, volný čas a podobně. Lidé sice nájem zaplatí, ale to co jim často zbývá, je směšné,“ říká Křeček.
Podle Českého statistického úřadu utrácely domácnosti ve druhém čtvrtletí za bydlení a energie 21,3 procenta celkových výdajů. Druhou nejnákladnější položkou byly výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje, které se podílejí 19,1 procenty. Na třetí příčce jsou výdaje za dopravu (12,1 procenta). 
Sdružení chce u politiků prosadit nový zákon o nájemném, který by určoval výši nájmů a způsob jejich zvyšování. Nová norma prý musí vycházet z reálné situace lidí, a nikoli ze současné výše tržních nájmů. Do oblasti tržního nájemného patří v současnosti podle sdružení údaj přibližně 22 procent bytů, většina nájemních bytů stále patří do režimu regulovaného nájemného.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.