Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Penzijní fondy v krizi obstály, ujistil Rusnok online

Investice 14.08.2009 | 16:46 0 Komentářů

Systém potřebuje modernizaci, nedůvěra prý není na místě

Praha – České penzijní fondy byly finanční krizí díky svému velmi konzervativnímu nastavení dotčeny zcela minimálně. „Ve srovnání se zahraničím jsou jejich výsledky v tomto období mimořádně dobré,“ řekl šéf Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok v dnešním online rozhovoru na Aktuálně.cz.
„Je s podivem, jak málo důvěřujeme v Čechách soukromým finančním ústavům a jak na druhou stranu nekonečně věříme ve finanční sílu státu. Přičemž naše důchody od státu nejsou kryty ničím reálným – pouze slibem uvedeným v zákoně, který se může kdykoliv změnit,“ reagoval Rusnok na pochyby ohledně možného vytunelování fondů. „Český stát navíc jako jeden z mála v Evropě nemá prakticky žádné finanční rezervy,“ dodal.
Podle Rusnoka potřebuje český penzijní systém modernizaci, tedy posílení role penzijních fondů. „Bude-li financování důchodů kryto z více zdrojů, bude takový systém odolnější vůči rizikům, která jsou v dlouhém horizontu zcela reálná. Dělají to tak nejvyspělejší země světa a je to běžná součást doporučení odborných mezinárodních institucí,“ řekl.

Čtěte také:#obj_1059 Za změnu penzijního fondu dostanete pokutu až 800 korun#obj_1059 Výnosy penzijních fondů? Za posledních pět let v mínusu #obj_1059 Blog Jiřího Rusnoka na Aktuálně.cz
Bývalý ministr financí za ČSSD také uvedl, že je dnes jen „pasivním řadovým členem“ strany. Mimo jiné považuje za nesmyslné tvrzení Jiřího Paroubka o nebezpečí přílivu zahraničních pracovních sil do České republiky. „Páni politici někdy rychleji mluví, než myslí, to je takový znak doby. Věcně je to nesmysl, protože bez zahraničních pracovníků by i dnes některé firmy v ČR musely zastavit či omezit výrobu. Nemluvě o stavebnictví či službách,“ řekl Rusnok v online rozhovoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.