Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

Penzijní fondy si výrazně polepšily. Zisk za 3. čtvrtletí činí 3,6 mld

Penze Luboš Svačina 11.11.2010 | 10:53 6 komentářů

Penzijní fondy v meziročním srovnání zvýšily své zisky o 1,5 miliardy korun na 3,6 miliardy Kč. Počet účastníků, kteří si spoří u penzijních fondů, vzrostl oproti konci loňského roku o 86 000 na více než 4,5 milionu.

Penzijní fondy v současnosti evidují 4,56 milionu účastníků penzijního připojištění, kteří měli u penzijních fondů na svých účtech na konci 3. čtvrtletí uloženo 211,4 miliardy. Měsíční nárůst letos tak činí 1,2 miliardy korun. "Základní ekonomické ukazatele v oblasti penzijního připojištění za první tři čtvrtletí letošního roku potvrdily stabilitu sektoru a zájem občanů o produkt," uvedl k datům prezident asociace Jiří Rusnok.  

Hospodářské výsledky penzijních fondů (v miliardách Kč):

rok zisk
2002 2,27
2003 2,39
2004 3,22
2005 4,57
2006 4,14
2007 4,39
2008 0,7
2009 2,62
3.čtvrtletí 2010 3,6

Zdroj: Asociace penzijních fondů, ČTK 

6 komentářů: “Penzijní fondy si výrazně polepšily. Zisk za 3. čtvrtletí činí 3,6 mld”

 1. P.B. napsal:

  pro mne budou atraktivní, až jejich výnosy překonají inflaci. Tou inflací nemyslím obskurní číslo vydávané ČNB za inflaci – tou myslím skutečné zvyšování cenové hladiny ( i náklady na vlastní bydlení, ceny nemovitostí, jež ČNB úspěšně ignoruje a tím falšuje čísla).
  Ten rozpor byl krásně vidět v devadesátých letech, kdy oficiální inflační čísla nedosahovala ani poloviny skutečných hodnot (což bylo vidět na nárůstu množství oběživa) a nedělám si iluze, že by se dnes nelhalo.

  • Michal Kára napsal:

   Pokud vím, inflaci nepočítá ČNB, ale statistický úřad. A zrovna v téhle době by započítání cen domů mělo na inflaci vliv spíše negativní 😉

   • P.B. napsal:

    Zrovna dnes negativní – ano, ovšem záleží kde. Co se týká parcel, tak pokles cen nevidět. Ale víc než stoprocentní vzestup cen nemovitostí v některých lokalitách od roku 2000 je vidět v inflaci kde?
    :o)
    Dobře, máte pravdu se statistickým úřadem, ale inflační cíle stanovuje ČNB. A co se týká statistiky, snad nemusím připomínat slavný výrok W. Churchilla :o)

 2. Miki napsal:

  stačí kouknout, nejvíc úžasné hospodaření předvedla AXA myslím v roce 2008. V pololetí 6,5%,ještě během 3. čtvrtletí výnos cca 4,5% a ejhle na konci roku čistá 0.

 3. PJ napsal:

  Na konci roku to jistě nebude s výnosy „tak horké“. Nastoupí totiž hlavní účetní, který to „s čísly umí“, a tak připsané výnosy budou optimalizovány. To proto, aby se klientům náhodou z velkých % na výnosech nezatočila hlava.
  Nehledě na to, že je přeci potřeba pomoci západním bankám, které v „prvé linii krize“ velmi krvácí. A tak to přece nenecháme lidem někde „téměř na východě“.
  Že?

 4. pesan71 napsal:

  To je nádherné číslo. Je pouze otázkou do diskuse, kolik z toho bude vyplcaeno klientům na zhodnocení. Osobně si myslím, že si akcionáři sáhnou pro rezervy pro své hospodaření. Pro klienty nějakou omluvu najdou – třeba ve smyslu, že bylo nutné sanovat sumy, které do ztrátových fondů dali 🙂 Tedy HRDĚ SPOŘTE ABYSTE MĚLI STÁLE MÁLO

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.