Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Penzijní fondy radí převést peníze z druhého do třetího pilíře

Penze 07.01.2016 | 14:06 0 Komentářů

Téměř 85 tisíc lidí, kteří spořili ve druhém pilíři, se musí do konce září rozhodnout, co s penězi udělají. Peníze si mohou nechat vyplatit nebo je převést do penzijního fondu ve třetím pilíři. Penzijní společnosti radí lidem vybrat všechny peníze a uložit je do třetího pilíře.

„Klientům samozřejmě doporučujeme převod vkladů do třetího pilíře – na vlastní smlouvu nebo na novou smlouvu např. dětského penzijního spoření – což je vzhledem k původnímu účelu druhého pilíře logická volba,“ říká Petr Brousil z Penzijní společnosti České pojišťovny.

Pokud se klient rozhodne peníze vybrat, pak se mu důchod sníží. „Výše důchodu závisí na mnoha proměnlivých skutečnostech a je vždy individuální u každého z nás,“ říká Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení. „Lze říci, že snížení důchodu bude činit u většinové populace řádově desítky, maximálně stovky korun,“ dodává. Zda se vyplatí peníze vybrat záleží na tom, jak dlouho klient bude žít.  

Podoba důchodového systému se navíc může během příštích desetiletí značně změnit. „Vše bude odvislé od toho, jak vlastně bude za 20 až 30 let vůbec důchodový systém vypadat. Není vůbec nepravděpodobné, že nás bude čekat něco jako rovný důchod odpovídající dávce životního minima,“ říká Petr Brousil z Penzijní společnosti České pojišťovny. V takovém případě by vydělali lidé, kteří si peníze vybrali.

Klienti se musí rozhodnout do konce září. „Pokud nám klient do 30. září neoznámí, jakým způsobem chce peníze vyplatit, převedeme na konci roku jeho vklady příslušnému finančnímu úřadu, který je na daňovém účtu příslušného klienta bude evidovat jako daňový přeplatek a následně (až v roce 2017) mu je  bude moci vyplatit,“ vysvětluje Brousil.

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.