Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Penta loni vydělala dvě miliardy, hodnota skupiny roste

Investice 20.04.2015 | 14:15 0 Komentářů

Jedna z nejvýznamnějších investičních skupin v Česku oznámila výsledky za loňský rok.

Penta loni vydělala dvě miliardy, hodnota skupiny roste

Praha – Investiční skupina Penta loni investovala devět miliard korun. Největší objem investic směřoval do zdravotnictví, realit a Aera Vodochody. Zisk společnosti v loňském roce klesl na 70 milionů eur a klesl jí také provozní zisk EBITDA. Loni společnost vstoupila i do mediálního odvětví. Spekuluje se, že hodlá koupit vydavatele Deníku.

Penta, jedna z nejvýznamnějších investičních skupin v Česku, oznámila své auditované výsledky za loňský rok. Čistý zisk jí klesl ze 100 na 70 milionů eur, tedy na zhruba dvě miliardy korun. Jedná se o druhý pokles po sobě, loni se její zisk pohyboval okolo čtyř miliard korun.

Roste však hodnota toho, co Penta vlastní. Celková aktiva mají účetní hodnotu 184 miliard korun, tržní hodnota projektů Penty dosáhla 46 miliard korun.

Kromě čistého zisku klesl souhrnný provozní zisk EBITDA všech společností, které Penta vlastní. Zatímco v roce 2013 činil 426 milionů eur, loni to bylo 368 milionů, tedy zhruba deset miliard korun. Tento pokles Penta odůvodňuje loňským prodejem ziskového paroplynového cyklu PPC Investments na Slovensku. Penta nechce detaily transakce uvádět, podle odhadů ale mohla dostat vyšší desítky milionů eur, tedy několik miliard korun.

Zdravotnictví, reality i média

Do nových projektů a modernizace stávajícího portfolia firem Penta v loňském roce investovala 330 milionů eur, v přepočtu devět miliard korun. „Největší investice Penty směřovaly do projektů ve zdravotnictví, real estate a Aera Vodochody,“ uvedla v tiskovém prohlášení Penta s tím, že v současnosti zaměstnává 35 tisíc lidí a loni do svých firem nabrala 700 zaměstnanců.

Penta pokračovala v akvizicích zejména v pro ni nejdůležitějším segmentu – zdravotnictví. To tvoří už čtyřicet procent celého byznysu Penty. Investiční skupina loni získala v Polsku řetězec lékáren Apteka Mediq, čímž upevnila pozici dvojky na tamním dosud nekonsolidovaném trhu. V Česku do řetězce Dr. Max přikoupila společnosti SP Diamed, Novolékárna a Harmonie. Na Slovensku pak koupila několik nemocnic.

Druhou viditelnou větví, kterou Penta výrazně buduje, jsou nemovitosti. Loni se prvním dokončeným realitním projektem skupiny v Česku stalo Florentinum, kancelářská budova v centru Prahy za zhruba pět miliard korun. Na Slovensku pak skupina otevřela nákupní centrum Bory Mall u Bratislavy.

Penta zároveň vstoupila do nového odvětví – médií. Na podzim získala několik slovenských vydavatelských domů a stala se jedním z lídrů tamního trhu. O nákupu médií má podle spekulací jednat i v Česku, nejčastěji skloňovaným cílem je Vltava-Labe-Press vydávající Deník.

Pentu založila v roce 1994 pětice spolužáků v čele s Markem Dospivou a Jaroslavem Haščákem. Ti nyní ve skupině drží téměř 90procentní podíl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.