Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Pekárny dostaly pokutu 53 milionů, zaplatí i ta Babišova

Investice 03.11.2014 | 10:05 0 Komentářů

Úřad na ochranu hospodářské soutěže pokutoval tři pekárenské firmy za kartel z roku 2003.

Pekárny dostaly pokutu 53 milionů, zaplatí i ta Babišova

Brno – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu uložil pokutu 52,8 milionu korun třem pekárenským firmám za kartel z roku 2003. Nejvíce mají zaplatit Delta pekárny.

ÚOHS se případem zabýval opakovaně, loni v prosinci pokuty zrušil Krajský soud v Brně, existenci kartelu ale potvrdil.

Delta pekárny mají zaplatit 24,8 milionu korun, OK REST (dříve ODKOLEK) 14,8 milionu korun a PENAM celkem 13,2 milionu.

Poprvé v roce 2005

Podle ÚOHS se firmy nejpozději od září 2003 domlouvaly na zdražení pečiva, chleba a cukrářského pečiva pro své odběratele. Poté jim rozeslaly oznámení o zvýšení cen uvedených výrobků.

„V průběhu realizace svého záměru pokračovaly ve vzájemných kontaktech a výměně informací za účelem sladění postupu při vyjednávání s odběrateli, to vše nejméně do 12. listopadu 2003,“ řekl předseda úřadu Petr Rafaj.

Úřad v tomto případě poprvé pravomocně rozhodl již v roce 2005, kdy uložil pokuty v souhrnné výši 120 milionů korun. Od té doby bylo rozhodnutí projednáváno správními soudy, které postupně potvrdily rozhodnutí v části týkající se existence kartelu, ale zrušily uložené sankce. Důvodem byl zejména odlišný názor na způsob výpočtu pokuty.

V souladu s rozsudky

Nová pokuta je podle Rafaje v souladu s rozsudky soudů. Rafaj také v posledním rozhodnutí zohlednil další okolnosti, které hrály roli při výpočtu sankce.

Věnoval se také skutečnosti, že Delta pekárny a OK REST (Odkolek), které v současné době náleží do skupiny EUROPEAN UNITED BAKERIES, generují jen zanedbatelný obrat, neboť všechny jejich pekárenské aktivity byly převedeny do jiné společnosti z dané skupiny. „Podle druhostupňového rozhodnutí bylo majetkové vyprázdnění těchto společností pouze účelovou snahou vyhnout se postihu za protisoutěžní jednání,“ uvedl Rafaj.

Podle ekonomické databáze Prodata v roce 2003 byly výkony Delta pekáren přes dvě miliardy korun. Loni měly hodnotu pouze necelý jeden milion.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.