CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

11. 07. 2016

0 komentářů

Payrolls – nejdůležitější makro číslo měsíce a trh je podruhé “vedle jak ta jedle”

 


 

Mimochodem právě díky nečekanému překvapení u payrolls se klíčový akciový index S&P500 dostal v pátek na svá historická maxima.
Nabízí se přitom několik vysvětlení, která objasňují, proč byl trh první pátek v měsíci ve svých odhadech tak “mimo”:

Vysvětlení č. 1. – navzdory technologickému pokroku a kouzly s velkým množstvím dat makroekonomové stále nejenže neumí přesně předpovídat budoucnost, ale dokonce ani současnost. Zde připomeňme, že v případě amerických payrolls jde o statistiky z trhu práce za uplynulý měsíc.

Vysvětlení č. 2 – data z trhu práce budou nakonec dodatečně revidována směrem k původním odhadům (což však už samozřejmě nebude nikoho zajímat). Nicméně zde je třeba upozornit, že následné revize (s výjimkou té první) jdou u payrolls stejně na vrub sezónnímu očišťování, což z fundamentálního hlediska není podstatné.

Vysvětlení č. 3 – ty skutečně dobré odhady neobsahuje tržní konsensus sbíraný agenturami Bloomberg či Reuters a tudíž nejsou fakticky publikovány. Je klidně možné, že některé finanční instituce (např. hedgové fondy) rovněž produkují odhady pro důležité americké makro statistky, avšak protože do jejich tvorby více investují, tak se o ně nechtějí dělit s ostatními a na Bloombergu či Reuteru je nenajdete.

Každopádně po dvojím analytickém selhání u tak důležitého čísla jako jsou payrolls by mělo dojít napříč trhem k procesu, který tak hezky popsal ve svém posledním bestselleru “Superforecasting” Phillip Tetlock. Analytici by se měli zavrtat do svých modelů a se znalostí nových dat zkusit najít chybu, resp. svou prognostickou schopnost zlepšit. Jedině tato náročná iterace, která může vést v řadě případů i k tomu, že staré modely (pro odhady payrolls) budou zcela zahozeny, může vést v budoucnu k lepším výsledkům a nebude se tak stávat, že trh bude při odhadu tak důležitého čísla dvakrát po sobě vedle jak ta jedle.

REKLAMA

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice do energetiky porostou

Podle guvernéra České národní banky (ČNB) může inflace v Česku vystoupat až na úrovně kolem 13 a 14 procent. Odeznívat bude déle a její snižování podle něj přichází v úvahu až v příštím roce. Zároveň budou ještě týdny až měsíce pokračovat intervence centrální banky proti oslabování koruny. Aktuální trend sledují […]

Text: Filip Kučera

31. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *