Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Pavel Kohout se stal členem poradního sboru ministra Janoty

Penze Luboš Svačina 20.01.2010 | 13:06 0 Komentářů

Ředitel Partners pro strategii Pavel Kohout přijal nabídku členství v poradním exter-ním sboru (PES) ministra financí Edvarda Janoty. PES má za cíl načrtnout pro budoucí vládu možné cesty k reformě důchodového systému v ČR. (Tisková zpráva Partners)

„Průběžný penzijní systém postupně krachuje, což lze doložit například neustále klesajícím náhradovým poměrem. Demografie je neúprosná. Lidé se musejí připravit buď na podstatně nižší penze anebo na mnohem pozdější odchod do důchodu. Stát nemá žádné kouzelné skryté rezervy, odkud by mohl čerpat,“ říká Pavel Kohout.

Exkluzivní rozhovor na téma reformy s Pavlem Kohoutem si můžete přečíst dnes na finančním serveru FINMAG:

http://www.finmag.cz/clanek/15954/

„Nevkládal bych mnoho nadějí do penzijní reformy. Za prvé, žádná reforma nedokáže vyčarovat peníze z ničeho. Maximálně může zabránit nejhrubšímu plýtvání, ale to je vše. Za druhé, beztak je na ni již pozdě.
Každý by si proto měl udělat vlastní penzijní reformu, včetně vybudování vlastních finančních rezerv . Musí přitom volit investice, které mu něco přinesou a mladší lidé nesmí plýtvat svými úsporami na produkty, které ani nepokryjí inflaci,“ zdůrazňuje Pavel Kohout.

Protože odborníci se shodují, že včera již bylo na reformu pozdě, lidé by měli vzít otázku svého životního standardu v důchodu do vlastních rukou. Zabezpečení spokojeného stáří je i jednou z klíčových otázek, kterou se svými klienty řeší poradci společnosti Partners v rámci finanční analýzy. „Často se setkáváme s případy, kdy si klient odkládá pět set korun do penzijního fondu a myslí si, že je na důchod připraven. To se ale velmi mýlí. Lidé dnes stráví v penzi i několik desetiletí a úspory jednoho člověka na takto dlouhé období se musí pohybovat v milionech a ne desetitisících,“ varuje Tomáš Prouza, ředitel péče o klienty Partners.

Na důchodový věk by se měli připravovat již třicátníci, pro které je investice na dlouhodobý horizont vhodnější volbou než velmi konzervativní penzijní fondy, které kvůli svazující legislativě generují minimální výnosy. „Řešením nedostatku dlouhodobých penzijních úspor u mladých lidí, kteří potřebují financovat spíše bydlení a rodinu, mohou být pravidelné investice do rizikovějších portfolií. Umožňují pravidelné menší vklady, které ale za třicet let mohou přinést zajímavý základ pro zajištění v důchodovém věku. Pokud ale chce mít dnešní třicátník na důchod rozumné úspory, měl by si spořit alespoň čtyři až pět tisíc korun měsíčně,“ zdůrazňuje Tomáš Prouza.

Pro každého, kdo si chce udělat představu o tom, jaké úspory by měl na svou penzi mít, sestavili analytici Partners on-line aplikaci Můj plán na spokojené stáří. Kalkulačka je přístupná z hlavní webové stránky společnosti www.partners.cz. Vypravěč provází jednotlivými kroky aplikace tak, aby byla uživatelsky co nejméně náročná a uživatel se dozvěděl vše, co potřebuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.