Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Partners: Klienti by refinancování hypoték stavebním spořením měli pečlivě zvážit

Většina poradenských firem hlásí nárůst objemu hypotečních úvěrů i úvěrů ze stavebního spoření, přestože některé zprávy naznačovaly pravý opak. Největší zásluhu na růstu poptávky mají zejména reklamní kampaně, které například slibují stále stejnou úrokovou míru. Některé stavební spořitelny tak nabízejí výhodu, která žádnou výhodou není. (Tisková zpráva Partners)

„Chytrý poradce na rozdíl od klienta ovlivněného ne zcela pravdivou reklamou ví, že pokud si klient vezme úvěr ze stavebního spoření vyšší než zhruba šest set tisíc korun, přičemž záleží na výši dosud naspořených prostředků, tak se mu takový úvěr velmi prodraží, protože ve skutečnosti dostane překlenovací úvěr, kde úroková sazba je většinou velmi podobná úrokovým sazbám z hypoték – často vyšší,“  vysvětlil Petr Borkovec ze společnosti Partners.

Borkovec však upozorňuje, že sazbu kolem pěti procent klient platí v případě překlenovacího úvěru z celé výše úvěru, která se nesnižuje, a vedle toho dospořuje za jedno až dvě procenta úroku, dokud nesplní kritéria pro standardní úvěr. To u vyšších a delších úvěrů ze stavebního spoření může být za 15 až 20 let.

„Zejména v prvních letech je tak zatížen vyšší splátkou, která po přechodu na standardní úvěr klesne. Z pohledu časové hodnoty peněz je to velmi nevýhodné, protože peníze zaplacené dříve pro nás mají vyšší cenu než v budoucnu. Financování hypotečním úvěrem nebo úvěrem ze stavebního spoření či překlenovacím úvěrem by proto klient měl pečlivě zvážit. Stejně tak refinancování hypotečního úvěru pomocí stavebního spoření,“ připomenul Petr Borkovec.

O nárůstu objemu hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření hovoří i čísla. Během prvních sedmi měsíců letošního roku realizovala společnost Partners 2012 hypotečních smluv v objemu 3,5 miliardy korun. S průměrnou výší hypotéky 1,75 milionu korun jde o meziroční nárůst o 52 procent. Obdobný nárůst registrují Partners též u úvěrů ze stavebního spoření, ale s průměrnou výší úvěru 400 tisíc Kč. Klientům však důrazně doporučují, aby formu financování bydlení pečlivě zvažovali.  

Vývoj jednotlivých typů úvěrů k financování bydlení ve společnosti Partners

časové období typ úvěrů počet smluv finanční objem (v CZK)
červen – prosinec 2007* hypoteční 1425 2,3 miliardy****
leden – červenec 2008** hypoteční 2012 3,5 miliardy*****
červen – prosinec 2007*** SS 150 60 mil. Kč
leden – červenec 2008*** SS 240 100 mil. Kč

Pozn.:    
* Měsíční průměr 328 milionů korun
** Měsíční průměr 500 milionů korun – tedy růst o 52 procent
*** Průměrná výše úvěru je 400 tisíc korun
**** Průměrná výše úvěru je 1,7 milionu korun
***** Průměrná výše úvěru je 1,75 milionu korun

5 komentářů: “Partners: Klienti by refinancování hypoték stavebním spořením měli pečlivě zvážit”

 1. FL napsal:

  To by opravdu meli, jsou za to mensi provize.

  • bojovník proti hlouposti napsal:

   Vážený hehe, plácáte hlouposti. Za hypotéku mají makléři 1,5 – 1,8 % dle velikosti a obratu. Zatímco za stavební spoření mají 0,8 – 1,2 % za založení a 0,8 – 1,2 % za úvěr, takže provize může být až krásných 2,4 %. U velkých firem a většině stavebních spořitelen je to 2,2 % a to je dobré ne, takže v tomto případě jdou jako obvykle Partners sami proti sobě a pro klienty.

   Jak si myslíte, že je placeno těch tisíce lišáků, kteří nám tu pobíhají a práskají obrovská stavebka a překlenovací úvěry?

   • FL napsal:

    Ale ono to k tomu uplne vyzyvalo si rypnout a ono verit ze to firma mysli dobre se mi taky moc nechtelo, to je jako kdyby jste mi tvrdil ze vetsinu poradcu zajima uzitek klienta a ne izp provize

    • Mario napsal:

     Standa Gross to taky myslel upřímně:). Snad si nemyslíte, že lidi co bouchali za OVB se mávnutím kouzelného proutku zaměřili na klientovo dobro a jsou z nich pomalu samí Mirkové Dušínové:)

     • FL napsal:

      „Samozrejme“ ze tu beha tlupa Mirky Dusinu a ne manazeri a „best ranked nejuspesnejsi“ poradci co maji 3 izp na den:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.