Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Paradox: Češi chtějí o pětinu nižší plat, než mohou mít

Investice 02.04.2010 | 09:57 0 Komentářů

Před krizí očekávali lidé o 9 procent nižší plat, než nakonec dostali. Teď je rozdíl o 10 procent větší.

Brno – Ze slovníku analytiků a ekonomů se krize přesunula do hlav českých zaměstnanců. Když se ucházeli o nové místo, očekávali totiž obvykle o 19 procent nižší plat, než jim zaměstnavatel nakonec vyplatil. Ve svém pravidelném průzkumu to zjistila společnost Profesia.
Přitom v roce 2008, dřív, než se slovo krize začalo skloňovat ve všech pádech, se jejich očekávání s realitou rozcházela jen o 9 procent. I tehdy však byla jejich očekávání horší než konečný výsledek. Dramatický nárůst rozdílu mezi očekáváním a realitou potvrzuje, že Češi si působení ekonomické recese uvědomují.
To u slovenských sousedů je situace odlišná. „Tamní mzdová očekávaní stále rostou, i když pomaleji než v minulosti. Srovnání tak přináší paradox: ačkoliv je průměrný plat na Slovensku výrazně nižší než v České republice, Slováci v roce 2010 očekávají 761 euro, což je zhruba 19 400 korun. Jinými slovy, očekávají vyšší mzdu než Češi, kteří si v prvním čtvrtletí přáli 18 779 korun,“ uvedl Miroslav Dravecký, projektový manažer společnosti Profesia.
Manažeři to viděli nejčerněji
Lidé s různým pracovním zařazením odhadují svou budoucí mzdu s různou přesností. Nejlépe znají svou aktuální cenu na trhu práce kvalifikovaní pracovníci a pracovníci ve službách. Jejich odhad byl v loňském roce o pouhá tři procenta nižší než výsledek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.