Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Panika na finančních trzích sílí

Investice 23.05.2019 | 18:36 0 Komentářů

Napětí mezi USA a Čínou se stupňuje a investoři si začínají uvědomovat, že na otevřený konflikt mezi velmocemi nejsou dostatečně připraveni. Nabízíme proto seznam nejvýznamnějších akciových titulů a ETF fondů, které jsou vystaveny riziku obchodní války.

Obchodní válka nabírá každým dnem na obrátkách. Nejpravděpodobnějším důsledkem amerického zákazu Huawei z důvodu národní bezpečnosti USA bude, že globální dodavatelský řetězec zůstane v následujících letech pod tlakem. Pokud soupeření mezi těmito dvěma zeměmi nabere na intenzitě, výsledkem bude pravděpodobně oddělení dodavatelských řetězců. USA i Čína budou usilovat o nezávislost s cílem omezit politické riziko v eskalující obchodní a technologické válce.

Panika společností

BBC dnes ráno oznámilo, že producent počítačových čipů ARM Holding přikázal zaměstnancům zastavit jakýkoli kontakt se společností Huawei, z důvodu respektování nařízeného zákazu. Deník Financial Times pak přinesl informaci, že americké společnosti v reakci na nejnovější vývoj stahují svou produkci z Číny.

Tipy pro investory

Jsme tak svědky masivní rekonfigurace globálního produkčního řetězce. Většina investorů na tento stav není mentálně připravena. Nabízíme proto seznam akcií a ETF fondů, které jsou nejvíce vystaveny riziku obchodní války. Jde zejména o elektrotechnický a automobilový sektor. Dále o čínské průmyslové a dopravní společnosti.

Tato aktiva pravděpodobně zažijí při dalším progresu obchodní války výraznou volatilitu. Je důležité, aby si investoři byli vědomi dynamiky, jíž mohou čelit a rozhodovali se při alokaci aktiv s ohledem na tento fakt. To co zažíváme, se zdá být jako začátek nového výrazného výkyvu na finančních trzích.

Zde je výčet některých ohrožených čínských akcií:

Alibaba, NetEase, Autohome, Tencent, BYD, Baidu, Geely Automobile, JD.com, Weibo, Xiaomi, Lenovo Group

ETF fondy:

iShares TecDAX UCITS ETF (EXS2: xetr) – je zaměřen na německý technologický sektor a zahrnuje elektrotechnické firmy jako Infineon Technologies

Invesco QQQ Trust Series 1 (QQQ: xnas) – sleduje hlavní americký technologický index Nasdaq 100

iShares STOXX Europe 600 Automobiles & Parts ETF UCITS (EXV5: xetr) – zaměřený na index STOXX Europe 600 Automobiles & Parts

Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.