Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Pád úrokových sazeb u hypoték nekončí, klesly na nový rekord

Investice 19.11.2014 | 06:00 0 Komentářů

Velice nízko se pohybují také sazby u dříve méně obvyklých delších fixací.

Pád úrokových sazeb u hypoték nekončí, klesly na nový rekord

Praha – Poosmé v řadě klesly úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Průměrná sazba u nově sjednaných smluv dosáhla v říjnu 2,51 procenta, a překonala tak dosud nejnižší hodnotu z letošního září, kdy činila 2,54 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách včetně refinancování.

Na poklesu se podílejí všechny banky, které snižováním sazeb bojují o klienty. A lze čekat další pokles. „V situaci, kdy se průměrný roční výnos desetiletého českého státního dluhopisu pohybuje okolo 0,8 procenta, se průměrné sazby hypotečních úvěrů zdají být stále relativně vysoko,“ říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Banky přitom zlevňují nejen nejběžnější tříleté a pětileté fixace. Velice nízko se pohybují i dříve méně obvyklé a delší – nejčastěji desetileté – fixace u hypoték. „Levné financování delších sazeb na trhu umožnilo bankám výrazně zlevnit i delší fixace, kde banky vidí významný benefit ve stabilitě klienta a jsou ochotny tomuto účelu obětovat část marže. Za situace, kdy jsou klienti stále méně ochotni přijmout pasivně jakoukoliv nabídku banky, je toto řešení oboustranně zajímavé,“ dodává Josef Rajdl.

Zájem o hypotéky přes sérii rekordních minimálních průměrných sazeb neroste. V říjnu si hypoteční úvěr podle Hypoindexu sjednalo 7724 lidí, což je o 578 méně než v září. Objem sjednaných hypoték klesl o jednu miliardu, tedy na 12,825 miliardy korun. Loni v říjnu lidé uzavřeli 8688 smluv o celkovém objemu 14,093 miliardy korun.

Průměrná výše úvěru v říjnu činila 1,67 milionu korun. Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let při nově uzavřené smlouvě vyjde v průměru na 8882 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy Hypoindex hlásil sazbu 5,60 procenta, byla průměrná splátka o 2634 korun měsíčně vyšší.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.