Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Pád pražské burzy táhne ČEZ a bankovní emise

Investice 19.09.2011 | 13:09 0 Komentářů

Burzovní index je nejníž od července 2009.

Praha – Pražský akciový trh v úvodu týdne dál propadá, hlavní index PX se dostal nejníže od července 2009. Kolem jedenácté hodiny oslabil o 2,54 procenta na 926,4 bodu. Odpoledne pád pokračoval, celkem dosáhl oproti pátku 4,53 procenta a zůstal na 907,4 bodech.
Nedařilo se většině akcií, burzu táhla dolů především energetická společnost ČEZ, která ztratila přes 3,3 procenta, a bankovní emise. Komerční banka spadla o více než 4,6 procenta, vyplývá z průběžných výsledků burzy. Velké ztráty zaznamenala i společnost AAA a CETV. Naopak v zisku se obchodovaly nakonec akcie dopoledne ztrácející Erste Bank a také například Philip Morris ČR.
Podobný vývoj lze podle Pavola Mokoše z Patria Direct vidět i na okolních trzích. Upozornil, že v poslední době jsou na pražské burze pondělky velmi slabé. Index PX totiž v pondělí oslabil již pětkrát po sobě.

Akcie ČEZ klesaly dopoledne o 3,71 procenta na 713,50 Kč, což je nejnižší úroveň od března 2009, poznamenal Mokoš. Premiér Petr Nečas v rozhovoru pro dnešní deník Mladá fronta Dnes vysvětloval důvody, proč se rozhodl odvolat Martina Romana z čela ČEZ, a uvedl, že personální změny by měly pokračovat, a to kvůli „rozpačitým výsledkům mnohých zahraničních akvizic“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.