Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Osud Spojených států a Eurozóny leží v rukách jejich představitelů

Makro 19.09.2012 | 10:33 0 Komentářů

Pro Centrální banky Spojených států a Eurozóny jsou již karty rozdány. Tím mám na mysli, že osud obou leží v rukách jejich představitelů. Americká centrální banka (Fed) a Evropská centrální banka (ECB) měly vždy jen teoretickou možnost ovlivnit reformy a škrty ve výdajích ve snaze o nalezení schůdného řešení oživení ekonomiky a znovuzískání tržní důvěry (komentář Alpari).

Stejnými postupy jako v minulosti se bude jen marnit čas a lidé budou stále jen čekat na řešení centrálních bank. V Eurozóně budou prezidentské volby v listopadu. Lze tudíž předpokládat, že změnám v oblasti fiskálních restrikcí nebude záměrně věnovaná pozornost, což je potencionálně velké riziko.

Za posledních 12 měsíců jsme byli v Eurozóně svědky intervence ECB dvakrát, a to ve výši 1 bilionu eur vyjádřeno v LTRO (dlouhodobé finanční prostředky). V následujícím období se tím ale v členských zemí dosáhlo jen malé důvěry v oživení trhu. Zatím se zdá, že se situace vyvíjí velmi podobně. Vypadá to, že španělský premiér Mariano Rajoy bude do poslední minuty čekat, než požádá o pomoc z Evropského nástroje finanční stability (EFSF) a ECB. Je pravděpodobné, že vyčkává, až se výnosy budou opět pohybovat směrem dolů k sedmi procentům.

James Hughes, Chief Market Analyst ve společnosti Alpari

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.