Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Ostražitost investorů klesá – buďte proto velmi opatrní

Na finanční trhy dorazil klid, nejvíce zřetelný na akciových trzích díky indexu volatility, který při indexu S & P klesl na dvouleté minimum. V květnu 2 008 dosáhl index S & P maximum na úrovni 1 440 bodů av dalších měsících následoval prudký výprodej. (komentář Ole Sloth Hansen, Saxo Bank)

Index VIX, tedy měřítko volatility, udává míru strachu z neznáma. V dobách, kdy jsou trhy neklidné, index roste výše a reflektuje tak rostoucí náklady na zajištění (díky nákupu put opcí) proti dalšímu propadu. V dobách rostoucích trhů, jako je tato, máme za sebou několik měsíců, kdy klesají obavy i potřeba kupovat zajištění. Při pohledu do nedávné historie musíme konstatovat, že když index VIX klesl pod 20%, aktuálně je 16,50%, následoval zakrátko masivní výprodej.


 
Tato samolibost je na trhu zřejmá i teď, když směřujeme do druhého čtvrtletí roku 2010. Ekonomický výhled se dále rozjasňuje a na obzoru je jen minimum mráčků. Ty představují přetrvávající obavy řeckého státního dluhu a případné riziko šíření těchto problémů na další země, hrozba tvorby bubliny v čínské ekonomice a reakce trhů na první kolo zvyšování sazeb.

V tomto prostředí se hlavní komoditní trhy obchodovali bez větších výkyvů a pomalu šplhali výše. Ropa se v uplynulých týdnech pomalu posouvala výše, dosáhla ceny 83 USD. Ukázalo se, že není jednoduché tuto cenu prolomit, i když hlavní rezistence je až na ceně 85 USD. OPEC se rozhodl trvat na předchozích omezeních těžby a vyjádřil spokojenost se současnou cenou. Rovněž uvedl, že poptávka ze zemí OECD poroste pomalým tempem.

Krátkodobé momentum sice může ještě ceny vyhnat výše, ale zvýší se tím riziko, že trhy se samy předběhnou a bude následovat výprodej. Spekulativní dlouhé pozice (spekulace na růst) se podle počtu otevřených futures kontraktů na burze NYMEX vrátili zpět na 110 000 lotů po tom, co během únorového poklesu dosáhly jen 42 000 lotů. Na začátku ledna, kdy zimní zotavení dosáhlo svého vrcholu, byl počet těchto pozic na úrovni 135 000 lotů. Pak následoval pokles ceny o 15 USD.

Technicky znamená prolomení nedávného maxima prostor k růstu na 85,60 USD a poté na 90 USD. Tato hodnota představuje zároveň 50% návrat z výprodeje v roce 2008, kdy ropa klesla ze 147 USD na 33 USD. Podporu následně tvoří ceny 79 a 77,50 USD.


 
Cena zemního plynu pokračuje v pádu poté, co klesla až na pětiměsíční minimum na úrovni 4 USD. Ztratila tak od svého vrcholu, kteráý dosáhla v průběhu zimy, třetinu ceny. Nižší pokles zásob v minulých týdnech navíc způsobil, že jsou o 4,7% nad svým pětiletým průměrem. Tento trh totiž čelí slabým fundamentem díky tomu, že vyšší efektivita vede ke zvýšení produkce. Firmy totiž hledají levnější způsoby získávání plynu a nové naleziště.
Předpověď počasí indikuje, že zima v Státech už končí a obnovování zásob začíná na vyšších úrovních jako obvykle. Kontrakty s dodáním na duben na burze NYMEX jsou v této chvíli podporované nadměrně prodaným indikátorem RSI, který naznačuje, že otočka může být v dohledu. Jak rychle k ní dojde, je však otázkou, hlavní rezistenci představuje cena 4,60 USD.

Zlato strávilo poslední týdny konsolidací nad cenou 1 100 USD a zároveň se pokusilo atakovat nedávné maxima na ceně 1 145 USD. Spekulativní dlouhé pozice opět na burze COMEX rostou a dosáhly 21 milionů uncí. V prosinci byl rekord na 26 milionech uncí. Nadále sledujeme dolar a předpokládáme, že zlato se v krátké době z výše zmíněného pásma nevymaní.

Minulý týden také agentura Moody’s oznámila, že US a U.K. se přiblížili možnou ztrátou ratingu AAA. Poptávka po zlatě tak může být stále vysoký, zvláště pokud většina zemí západního světa bude pokračovat v zadlužování.
Platina zažila silné zotavení za poslední tři týdny a dosáhla minulou středu vrchol na ceně 1 643 USD. To je jen kousek od maxima na úrovni 1 657 USD, do něhož byla platina hnána nákupním šílenstvím po spuštění ETF fondu v Londýně. Poptávka byl primárně hnán investicemi do fyzické platiny, protože investoři se zalekli ceny nad 1 600 dolarů. Podporu tvoří cena 1 600 USD a následně 1 555 USD.

Cena cukru dokonce jednu chvíli vypadala, že se téměř řítí dolů volným pádem. V roce 2 010 tato komodita ztratila 30% a naplňuje tak téměř jednu z našich šokujících předpovědí pro rok 2 010. Kontrakt s dodáním v dubnu se obchodoval na svém sedmiměsíčního minimu pod 18 USD.

Cukr se začal propadat po revidovaných odhadů produkce v Brazílii a Indii, největších světových producentech. Poptávka stále však převažuje nabídku a zásoby jsou na 20-ročních minimech. Budeme sledovat data o redukci spekulativních dlouhých postoji a sledujeme podporu na květnovém kontraktu na ceně 17,55 USD a rezistenci na 20,50 USD.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.