Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Ospalou náladu na trzích mohou narušit čísla o HDP za druhý kvartál

Makro 12.08.2013 | 13:04 0 Komentářů

Ospalá nálada, která se usadila na globálních trzích a již charakterizuje nízká volatilita, bude pokračovat zdá se i v dalším srpnovém týdnu. Ten totiž jen stěží přinese dramatické zprávy, které by měly rozproudit obchodování během okurkové sezóny.

Snad jedinou výjimkou v tomto ohledu by mohly být předběžné výsledky HDP za druhý kvartál, které bude většina zemí EU reportovat tuto středu. Odhlédneme-li od výsledku české ekonomiky, která by mimochodem měla vykázat po roce a půl první mezikvartální růst, bude i pro české, ale zejména pro evropské trhy, velmi zajímavý výsledek především Německa jakož i celé eurozóny. Poslední čísla z německého průmyslu totiž vypadala velmi slibně a v podstatě potvrzovala příznivý vývoj indexů podnikatelských nálad (Ifo a PMI). Německo tak zřejmě zrychlilo a je dost možné, že se mu spolu s některými zeměmi z periferie podařilo zabránit tomu, že hospodářský výkon měnové unie přestal klesat.

Trhy taková pozitivní čísla sice v zásadě očekávají, nicméně v relativně hluchém týdnu to může být další zřetelná zpráva o tom, že eurozóna má to nejhorší za sebou. A to samo o sobě může přitáhnout pozornost, která může transformovat do např. dalšího zpevnění eura či třeba lehkého růstu výnosů u bezpečných vládních dluhopisů. Speciálně pozitivní výsledek německého a českého HDP, pak může být další dobrou zprávou pro českou korunu, která jakoby si stále nic nedělala z toho, že centrální banka má stále prst na spoušti devizových intervencí (proti české měně).

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.