CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

06. 04. 2009

0 komentářů

ORCO mohou zachránit pouze věřitelé a akcionáři společně

 


 

„Vedeme přímé i nepřímé rozhovory s držiteli pohledávek v celkovém objemu zhruba 700 milionů eur a naším společným cílem je zabránit prioritně konkurzu společnosti. V této situaci na evropských realitních trzích by konkurz znamenal nevýhodné řešení jak pro podílníky firmy, tak i pro její věřitele,“ uvedl předseda SOS ORCO Luboš Smrčka.

Jakmile jednání dospějí do finální fáze, sdružení o jejich výsledcích bude informovat veřejnost. Stejně tak bude sdružení veřejně deklarovat případnou nominaci zástupce jeho do vedení společnosti ORCO na nadcházející valné hromadě společnosti. „S nemalým napětím očekáváme zveřejnění výsledků ORCO za rok 2008, o kterých má vedení společnosti informovat 7. dubna. Je to již třetí termín určený pro tento krok a doufáme tedy, že ho management konečně splní. V současné době je především potřeba napravit morální kredit společnosti a poskytnout akcionářům i majitelům rozestavěných bytů transparentní informace,“ dodal Luboš Smrčka.

V této souvislosti zdůraznil, že SOS ORCO jedná naprosto otevřeně a transparentně, informuje o svých krocích veřejnost v maximální možné míře. „Věřitelé tento postup oceňují, a proto jsou naše jednání velmi vstřícná,“ prohlásil předseda SOS ORCO Luboš Smrčka.

Podle jeho slov jsou na těchto konzultacích projednávány i otázky související s dalším působením současného managementu společnosti. V této věci existuje rozsáhlá shoda mezi členy SOS ORCO, některými dalšími akcionáři, ale i zástupci věřitelů – podle všech by bylo nejvhodnější a pro společnost ORCO nejlepší, kdyby stávající management dal na blížící se valné hromadě firmy své funkce k dispozici. V této souvislosti upozornil Smrčka na množící se hlasy z analytických kruhů, které pro záchranu dobrého jména firmy i její další existence považují obměnu managementu za podstatný krok.

SOS ORCO očekává, že ztráta společnosti ORCO za rok 2008 významným způsobem přesáhne 100 milionů eur. „Opravdu doufáme, že se nenaplní pověsti o několikanásobné sumě. Velmi podstatným ukazatelem pro nás bude srovnání, jakou část této ztráty bude představovat vliv přecenění majetku z důvodů realitní krize a jaká část bude zaviněna samotným hospodařením firmy,“ upozornil Luboš Smrčka.

REKLAMA

Podle něj může celkovou situaci firmy ORCO v budoucnu velmi negativně ovlivnit skutečnost, že část pozemků v portfoliu společnosti byla nakoupena s přesvědčením, že v Praze dojde ke změně Územního plánu způsobem, který umožní firmě ORCO uskutečnit rozsáhlé a potenciálně velmi výnosné projekty. „Naše informace však hovoří o tom, že v nynější situaci nelze očekávat vstřícný postup úřadů a to vzhledem k faktu, jakou míru rizika pro municipální politiku v dané fázi spolupráce s ORCO představuje,“ prohlásil předseda SOS ORCO Luboš Smrčka.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *