Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Orco již potřetí navýšilo kapitál

Developerská společnost Orco již potřetí navýšila kapitál formou private placementu, tentokrát o 3 miliony eur.

600 000 nově upsaných akcií za cenu 5 eur na akcii (38% diskont oproti tržní ceně) si stejným podílem rozdělily společnosti Hillgrove Investments Group Limited a FINPLAT S.A. Nízkou cenu by měl omlouvat fakt, že s akciemi se nebude Orco za necelý týden dohromady navýšilo kapitál o 16,2 milionů eur, který by měl být podle společnosti využit zejména pro dokončení rozpracovaných projektů či jako provozní kapitál.

Stále je však pravděpodobnější, že jde spíše o snahu omezit vliv těch akcionářů, kteří by mohli mít zájem na svržení dosavadního vedení společnosti a úpisem akcí „spřáteleným“ společnostem se jejich vliv snižuje. Společnost Millenius Investments se již obrátila na Lucemburský soud, aby přehodnotila navyšování kapitálu s tím, že Orco podle ní nemá právo obcházet předkupní právo stávajících investorů. Není se co divit, počet akcií se již zvýšil o 28 %, přičemž NAV na akcii klesl o 8 %. Další navyšování kapitálu pak může vést kromě ředícího efektu také snížení potenciálu budoucího růstu hodnoty akcií.

I když představenstvo Orca obdrželo oprávnění vydávat nové akcie na mimořádné valné hromadě konané před dvěma roky, upisovací cena asi 30% pod aktuální tržní cenou je diskutabilní. Pokud by úpis nových akcií byl zrušen či odložen, současné představenstvo Orca by mohlo mít těžkosti s udržením své pozice na blížící se valné hromadě, ” míní Petr Bártek z České spořitelny.

Podle Patricka Vyroubala ze společnosti Atlantik FT „navýšení kapitálu stále neřeší obtížnou situaci Orka, které je zatíženou vysokou zadlužeností (dluh/hodnota portfolia = 84%). Výtěžek z navýšení kapitálu (16 mil. EUR) představuje pouze 0,8% celkových aktiv, celkový dluh je 1,6 mld. EUR. Důležitým faktorem bude potenciální schválení restrukturalizačního plánu ze strany Pařížského obchodního soudu, což by prodloužilo průměrnou splatnost dluhopisů ze tří na osm let (zlepšení cash flow).

Zdroj: Česká spořitelna, Atlantik FT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.