Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Optimistické Vánoce českých spotřebitelů

Investice 28.12.2018 | 14:53 0 Komentářů

Zatímco celková nálada v české ekonomice mírně uvadá, spotřebitelé hledí do budoucna s optimismem. Jejich důvěra v ekonomiku se v průběhu prosince dále zvýšila s tím, jak se snížily obavy z případného zhoršení finanční situace tuzemských domácností.

Nakonec je to logické, když lidé slyší, jak roste napětí na trhu práce a stále přibývá volných pracovních míst, kterých je už mnohem více než dostupných nezaměstnaných. Nic na tom zatím nezměnily ani zprávy o pravděpodobném zpomalení české ekonomiky nebo dokonce věštby o krizi na obzoru.

Čeští spotřebitelé se ničím takovým odradit nenechali a připravili si nejštědřejší Štědrý den v historii samostatné ČR. A to se dá vlastně říct už teď, ještě před tím, než obchodníci dopočítají své rekordní tržby, vrátí se část nepříliš šťastně darovaných dárků a zaregistrují se zbylé nalezené paragony do Účtenkovky. I tentokrát se proto dá předpokládat, že české Vánoce byly rekordní nejenom pro spotřebitele, ale i pro internetové obchodníky z Česka, Číny a Spojených států. A to navíc ještě ani příliv dárků díky „rychlosti“ některých přepravních služeb neskončil.To ve firmách spíše než optimismus panuje obezřetnost. Vidět je to především v průmyslu, kde se v příštích měsících čeká zpomalení růstu výroby a kde se nálada snížila na úroveň letošního jara.

Nejde však o žádné tragické signály, které by indikovaly propad našeho největšího odvětví, ale spíše naznačují, že vlastně už není kam růst. Odrážejí i určité obavy z živelného brexitu, jehož pravděpodobnost narůstá, nebo nejistoty s dalším vývojem odbytu osobních automobilů, na němž je česká ekonomika bytostně závislá. Stavebníci jsou na rozdíl od průmyslníků v jiném módu. Po letech se jim vrátila důvěra i zakázky, takže hledí do dalších měsíců mnohem optimističtěji. A nakonec nálada se zlepšila i obchodníkům. Nakonec proč ne, když ještě nějaký čas budou muset přepočítávat své rekordní vánoční tržby a navíc se budou moci těšit na další růst kupní síly českého spotřebitele.

V takové situaci asi nemá příliš smysl věnovat pozornost obezřetnějšímu výhledu z dílny ECB, který sice pozdě, ale přece, předpokládá zpomalení globální ekonomické aktivity.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.