Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Optimismus ze včerejška na akciových trzích nakonec nevydržel

Akciové trhy dnes pokračovaly v růstu ze včerejška, v průběhu dne však investorům bohužel došly síly a většina evropských burz zakončila den v mínusu. Největší vliv na obchodování měl finanční sektor a energie.

Pražská burza dnes v souladu se všeobecně dobrou náladou, která panovala od včerejška, otevřela výrazně v plusu a od rána posilovala o 2 %. Ještě dopoledne však všechen optimismus vyprchal a index se vrátil blízko ke svým včerejším zavíracím hodnotám.

Nejlepšího výsledku dosáhla společnost CME (+5,93 %), která těžila z dobrých včerejších výsledků na amerických trzích. Další dvouprocentní růst pop sobě zaznamenal Zentiva (+2,64 %), u níž si asi investoři uvědomili, že cena akcie pod 900 korun je skutečně nízká. Dobré zprávy z finančního sektoru v USA pomohly k růstu přes dvě procenta i Erste bank (+2,26 %).

Dnes oznamovala výsledky společnost Pegas Nonwovens. Ty byly podle očekávání a díky relativně dobré náladě tak firma mohla umazat včerejší ztráty (+1,6 %).

Našly se však i klesající tituly. Komerční banka (-0,86 %) ve včerejším růstu na rozdíl od svého konkurenta nepokračovala i díky zprávě, že BNP Paribas údajně ztratil zájem o její mateřskou společnost Société Générale. Z oboru financí byla nakonec i dnes nejvíce ztrácející společnost, VIG (-3,04 %). Třetí ztrátový den za sebou zaznamenal developer ECM (-2,38 %), za týden čtvrtý pokles má za sebou i Philip Morris (-2,6 %). Na vybírání zisků doplatily také akcie společnosti Telefonica (-0,86 %).

Výsledek BCPP však byl nakonec opět jednou nejlepší oproti okolním burzám a index PX zakončil na hodnotě 1520 bodů (+1,04 % oproti včerejšímu zavírajícímu kurzu, pokud bychom to ale srovnávali s dnešním otevíracím kurzem 1528 bodů, bude výsledek záporný).

Okolní trhy kromě Polska, kde docházelo k vybírání zisků zejména u bankovních titulů (WIG +0,7 %) nakonec růst z rána, díky špatným výsledkům například telekomunikačních společností, neudržely a zakončily obchodování v mínusu (BUX -0,82 % %, ATX -0,06 %), podobně jako téměř všechny západoevropské trhy (DAX –0,5 %, FTSE -1,07 %, CAC -0,67 %).

Také americké indexy (resp. futures navázané na ně) ještě před otevřením trhů zaznamenávaly volatilní vývoj, když I dnes náladu investorů ovlivňovaly zejména zprávy z bankovního sektoru. Nervozitu na trhu a pokles indexů přinesla zpráva o dalších možných odpisech banky Lehman Brothers. Indexy ztrácely i kvůli oslabení energetických společností kvůli propadu ceny ropy. Dobrých zpráv se investoři dočkali tentokráte u banky Morgan Stanley. Ta ohlásila pokles zisku z 2,51 USD na akcii na 1,45 USD na akcii, přičemž analytici očekávali pokles až na 1,01 USD na akcii.

Další optimismus pak přinesla zpráva o tom, že vláda USA zmírní společnostem Fannie Mae a Freddie Mac  požadavky na kapitálové rezervy na krytí ztrát z vlastněných hypoték. Umožní jim tak rozšířit jejich investiční portfolio a trhu s hypotékami tak poskytne podporu až 200 miliard dolarů. Trhy po této zprávě otevřely v černých číslech. Díky této zprávě posiloval také dolar, naopak komodity zaznamenaly korekci po nedávných rekordech. Dobrou zprávou pro investory na akciových trzích by mohlo být také velice úspěšné IPO společnosti VISA, při němž zájem investorů překročil i přes vysokou cenu nabídku čtyřiapůlkrát.

Zdroj: Fio, Patria, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.