Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Operace Yellowhammer: Brexit bez dohody by znamenal nedostatek léků i zdražení energií a potravin

Vývoj ekonomiky 13.09.2019 | 10:32 0 Komentářů

Na základě usnesení britského parlamentu, který vládě uložil do středečního večera zveřejnit dokumenty související s brexitem bez dohody, uveřejnila vláda pětistránkový materiál. Tento materiál by vypracován v rámci tzv. Operation Yellowhammer (Operace strnad) zaměřující se na přípravu brexitu bez dohody. 

Zpráva uvádí, že po brexitu bez dohody by došlo ke zpožděním v osobní přepravě a až 60 % poklesu pohybu kamionů přes Lamanšský průliv. Hrozí také nedostatek léků, které jsou povětšinou importovány přes přístav v Doveru. Očekává se nárůst cen energií a paliva. Ačkoliv by nemělo dojít k výraznému nedostatku potravin, je možné jejich zdražení. Zdražení by přitom nejvíce postihlo nízkopříjmové skupiny obyvatel.

„Napříč Spojeným královstvím dojde k protestům a kontraprotestům, které mohou pohltit značný objem policejních prostředků. Také může narůst veřejný nepořádek a napětí v komunitách,“ stojí v dokumentu. Situace v Severním Irsku by mohla vyústit v protesty a silniční blokády.

Analýza má podle vlády popisovat nejpesimističtější scénář. Rosamund Urwinová z listu The Sunday Times však potvrzuje, že v minulosti byla totožná zpráva označena jako „základní“ varianta. Johnsonův kabinet se nyní snaží uklidnit veřejnost.

Opoziční labouristé považují analýzu za potvrzení hrozeb, které by brexit bez dohody mohl pro Británii znamenat. Důležité je proto podle mluvčího labouristů pro otázky brexitu Keira Starmera znovu povolat poslance, aby mohli „podrobit tyto dokumenty podrobné analýze a přijmout potřebné kroky k zastavení brexitu bez dohody“.

Zdroj: iDNES.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.