Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Opatrnost zvítězila, české sazby se nemění

Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání zvolila stabilitu základní úrokové sazby, která tak již popáté v řadě zůstala na 2 %. Ani silné domácí inflační tlaky, ani záblesky naděje na uklidnění mezinárodního napětí tak české bankéře v jejich názoru nezviklaly. Silnějším argumentem zřejmě bylo očekávané zpomalení české ekonomiky, které s sebou přinese i snížení cenové dynamiky. Toto rozhodnutí bylo vesměs očekáváno, ačkoliv určité signály z posledních týdnů ponoukaly ke spekulacím na možné zvýšení úroků.

Přestože si na detaily z dnešního zasedání musíme ještě počkat do tiskové konference, ohlášené na 14:15, průběh debaty lze odhadovat podle nedávných událostí. Česká inflace listopadovou hodnotou 3,1 % překročila horní hranici tolerančního pásma ČNB, které sahá od 1 do 3 procent. Centrální banka je ze zákona povinna snažit se růst cen držet v blízkosti 2 % a bankéřům tak nová data jistě neunikla. Zároveň se objevují signály, že hlavní překážky globálního růstu, mezi které v poslední době patřily obchodní války a hrozba neřízeného brexitu, poněkud polevily. Z toho lze usuzovat na silnější proinflační tlaky do blízké budoucnosti. Důvody, proč se bankovní rada přesto rozhodla sazby nezvyšovat, byly s největší pravděpodobností stejné jako po předchozím zasedání. Zaprvé, ani okamžitý zásah měnové autority by se v ekonomice nestačil projevit dříve nežli na horizontu zhruba jednoho roku, kdy se česká inflace podle odhadů přiblíží k cíli i bez přičinění bankéřů. Zároveň platí, že výhled české ekonomiky do blízké budoucnosti zůstává nejistý a zpřísnění úrokových podmínek by ji mohlo v této zranitelné fázi přibrzdit více, než by bylo záhodno.

Podle našeho odhadu se s podobným dilematem bude ČNB potýkat i v nejbližších měsících a stejné bude i její rozhodování. K prvnímu pohybu sazeb ji tak přiměje až snížený výhled české inflace, který se dostaví ve druhé polovině příštího roku. V té chvíli centrální banka započne cyklus snižování sazeb, které tak ve čtvrtém kvartále roku 2020 klesnou na 1,75 %, aby poté v poklesu pokračovaly.

Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.