Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Zneužití platebních karet při online nákupech přibývá

Investice 22.08.2009 | 12:57 0 Komentářů

Data mizí díky hackerům i chytrákům s tužkou a papírem

Brno – Platební karta jako past na peníze? Může se jí stát, i když svůj PIN nosíte pouze v hlavě. Tedy v případě, že máte kartu odblokovanou pro platby na internetu. Internetové obchody hlásí v poslední době nárůst případů, kdy se někdo pokusil zaplatit ukradenou kreditní kartou nebo údaji, které z ní získal.
„Se vzrůstající oblibou online nákupů v České republice dochází během letních měsíců až k dvojnásobnému navýšení počtu pokusů o zneužití platební karty. Dochází k nim zejména poté, kdy banky zaznamenají phishingový útok na uživatele internetového obchodu či internetového bankovnictví,“ uvedl Ivan Pechánek z Raiffeisenbank. Banka kvůli nárůstu podezřelých objednávek na internetu už zřídila nové monitorovací oddělení.
Internetové obchody stále častěji využívají bezpečnostní systém 3D-secure, při němž údaje o kartě neputují k obchodníkovi, ale přímo do banky. O podezřelých transakcích pak banka obchod informuje.
„Přestože od dubna evidujeme podezřelé objednávky v celkové hodnotě 350 000 korun, všechny nám dosud známé pokusy o podvod skončily bez finančních ztrát. Nejčastěji tento problém řešíme u dražších parfémů a hodinek, cena u podezřelých transakcí však začíná v poslední době klesat,“ poznamenala Viera Trumhova, finanční ředitelka společnosti Vivantis, která provozuje několik internetových obchodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.