Pátek 25. září. Svátek má Zlata.

Omyl v řádu miliard dolarů. To tu ještě nebylo…

Dnešní noc byla opravdu velice, velice dlouhá. Stačilo k tomu, aby včera nějaký rádoby génius na Wall Streetu (který si teď už asi moc neškrtne) zadal příkaz k zobchodování 16 mld. USD namísto 16 mil., a výsledkem je, že trh smazal 1 bln. USD a zareagoval neúměrně velkým propadem. Řeknu vám, že toto je už sedmá krize, kterou ve svém životě zažívám, a že jsem obchodoval i když Amerika zažila útok na newyorská dvojčata, ale musím říci, že něco jako tohle tu skutečně ještě nebylo. (komentář Kena Vekslera, Saxo Bank)

Asi ani nemusím zdůrazňovat, že index volatility (VIX) přes noc vyskočil o více než 30 % a že se nyní poprvé za více než 18 měsíců drží nad hodnotou 40 bodů. Trh zůstává vratký a důvodů k rozptýlení jeho obav a nejistot se prozatím moc nenašlo. Zásadně se ale změnil celkový obraz – už nejde o Řecko a možné (pravděpodobné) rozšíření nákazy nezvladatelného státního dluhu… Abychom si rozuměli – nechci tvrdit, že by chybný příkaz jednoho idiota dokázal rozpoutat masivní krizi, ale dokáže odhalit skrytou křehkost jednosměrného růstu akciových a devizových trhů, který nyní trvá už více než rok. Takže co teď a jak se zachovat?

Když to řeknu jednoduše, vystupte ze všech pozic nehledě na to, jak jsou ziskové, protože situace se hned tak neuklidní a o své zisky byste mohli zase rychle přijít.

Znovu zdůrazňuji, jak důležité je podle mého názoru používat opce… JE TO NAPROSTO NEVYHNUTELNÉ. Pokud, a teď omluvte můj jazyk, máte koule na to, abyste i na takto rozbouřeném trhu obchodovali, tak doporučuji obchodovat opce a spekulovat na nárůst volatility. Nejlepší obchod, který se v současné době nabízí, je pravděpodobné nákup jednoměsíčních opcí na korekci směrem nahoru u měnových párů s JPY. Až se totiž prach usadí a o slovo se zase přihlásí přirozená lidská povaha, můžeme čekat masivní korekce a zpětné pohyby, a v tom okamžiku vám právě držení opcí zajistí nejspolehlivější zisky.

Pokud jde o další dění na trhu, ve Velké Británii se konaly všeobecné volby (na pozadí ostatních událostí téměř bezvýznamné), které nám dnes ráno podle očekávání přinesly vítězství konzervativců bez parlamentní většiny, což si vyžádá vytvoření koaliční vlády, a čím dříve, tím lépe pro GBPUSD; i když ať se na to podíváte, jak chcete, pro GBPUSD to bude celkově stejně negativní zpráva, a proto je dnes možné ho při vzestupech k 1,4830/50 s velkou pravděpodobností prodávat.

EURUSD se ze všech měnových párů přes noc pohyboval nejméně, ale jeho výhled je stále převážně negativní, takže při výletech k 1,2750/2800 je třeba prodávat, ale nějaký poměrně významný pokles očekávejte až v nadcházejících dnech. Hovoří se o tom, že dnes odpoledne proběhne telefonická konference představitelů G7, ale je těžké si představit, že by jejím výsledkem byla nějaká pozitivní zpráva. A odpoledne bude v USA samozřejmě zveřejněna změna počtu pracovních míst mimo zemědělství (NFP), ale koho to opravdu zajímá, když trh má teď úplně jiné starosti…

Největší volatilitu zaznamenaly včera měnové páry s JPY a dívat se u EURJPY a GBPJPY na propad o více než 1200 bodů bylo přinejmenším zajímavé, ale dodává to věrohodnosti mým výše uvedeným komentářům k opcím.

Nebudu vám dnes předkládat sáhodlouhý rozbor trhu nebo naznačovat směr obchodů, protože si jistě dokážete představit, jaké peklo tam panuje. Má nejlepší a jediná dobrá rada pro dnešek je zavřít krám a udělat inventuru. Jistě jste v neodolatelném pokušení vrhnout se na trh, kde můžete zdánlivě vydělat miliony, ale uvědomte si, že o každý dolar, který na měnových trzích vyděláte, musí někdo další přijít, takže si položte otázku, na které straně rovnice chcete být. Já říkám, ušetřete si starosti!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.