Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Omezení stavebního spoření: Slovensko ho raději zrušilo

Investice 14.08.2010 | 12:03 0 Komentářů

České stavební spoření čeká revoluce. Slováci od ní v minulosti upustili

České ministerstvo financí chce od roku 2012 omezit státní podporu stavebního spoření jen na účely spojené s bydlením (podrobněji v tomto článku). Dosud tato podmínka platí jen při čerpání úvěru ze stavebního spoření.
Stavební spořitelny tvrdí, že takový krok bude znamenat výrazné omezení poskytování úvěrů, a tím i zmenšení významu stavebního spoření v systému financování bydlení v Česku.
Ještě o rok dříve dojde ke snížení státní podpory na polovinu, dotkne se už příspěvku za rok 2010. Tímto krokem se sice sníží výnosnost stavebního spoření, ale pořád z něj bude díky státní podpoře relativně atraktivní spořící nástroj (podrobněji zde).
Účelové vázání naspořených peněz z něj pak ovšem udělá produkt, který bude výhodný jen pro úzkou skupinu lidí. Těch, kteří už na začátku spoření budou přesně vědět, na co peníze použijí. Ostatní si při dvouprocentním úročení vkladů u stavebních spořitelen mohou peníze ukládat na stejně úročené spořicí účty. Efekt bude stejný a navíc si peníze budou moci kdykoliv vybrat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.