CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

19. 11. 2019

0 komentářů

Olej, cukr a čaj stojí téměř stejně jako před 30 lety. Naopak brambory, uhlí a služby výrazně zdražily

 

„Mezi lety 1989 a 2018 se průměrná hrubá mzda navýšila přibližně desetkrát, což je podstatně vyšší nárůst, než který byl zaznamenán u spotřebitelských cen. Lidé si dnes mohou dovolit nakupovat více zboží a služeb než v minulosti. Lze však vytipovat položky spotřebního koše, u kterých to neplatí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

Vlivem inflace dochází ke znehodnocování peněz. Na zboží a služby, které bychom si chtěli pořídit v roce 1989 za 1000 korun, bychom v loňském roce museli vynaložit zhruba 5,6krát více peněz, ted přibližně 5600 korun. Z toho je patrné, že všeobecná cenová hladina zboží a služeb vzrostla. Existují však produkty, u kterých se ceny od sametové revoluce téměř nezměnily.

Podle dat Českého statistického úřadu se litr slunečnicového oleje v prosinci 1989 prodával za 28 korun. Na konci loňského roku jsme si ho mohli koupit za 38 korun. Lze tedy říci, že po téměř třech dekádách se cena slunečnicového oleje zvýšila jen minimálně. Podobné to je u krystalového cukru, kde došlo ke zvýšení ceny ze 7 na 12 korun za kilogram. Minimální cenový nárůst jsme za posledních téměř třicet let mohli zaznamenat i u černého porcovaného čaje. Zatímco dříve se za 100 gramů platilo 40 korun, na konci loňského roku to bylo 60 korun.

U jiného zboží si zas můžeme všimnout abnormálně vysokého cenového růstu. Například za konzumní brambory jsme na konci roku 1989 platili necelé 2 koruny za kilogram. V loňském prosinci to bylo již více než 20 korun za kilogram a v letošním roce můžeme sledovat, jak cena brambor dál prudce narůstá. Ještě více než brambory zdražilo černé uhlí. Za něj jsme před téměř třiceti lety platili 39 korun za 100 kilogramů. V prosinci loňského roku to bylo již 652 korun.

Ještě více než ceny vybraného zboží zdražovaly některé služby. Výrazně si musí připlatit milovníci kina. Lístek již nestojí 7 korun, jak tomu bývávalo. Na konci loňského roku se cena vyšplhala až na 129 korun. Hůře jsou na tom i pánové, kteří chodí ke kadeřníkovi. Zatímco dříve se za sestřih platilo 7 korun, po téměř třech dekádách se zdražilo na 202 korun. Hlouběji do kapsy si musí sáhnout i dámy, které si chtějí nechat vyměnit podpatky. Zatímco dříve jim na pár bot stačilo 8 korun, v loňském roce již musely vydat 154 korun.

REKLAMA

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024

„Zelené akcie“ doplácejí na vysoké úrokové sazby

Zelené akcie čelí zvýšenému tlaku už od chvíle, kdy se po příchodu vakcín proti covidu zotavily komodity a následně vzrostla inflace na nejvyšší úroveň od 70. let. Letošní rok jim měl přinést úlevu. Na jeho počátku promítal trh do cen očekávaný značný pokles sazeb (počítalo se, že Fed […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *