Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Okénko trhu – USA volí smířlivější tón

Jediným dnešním ekonomickým ukazatelem byl index cen výrobců v eurozóně, který se vyvíjel přesně v souladu s tržními očekáváními. Meziměsíčně si tak v září připsal 0,1 % a oproti loňsku pak ceny poklesly o 1,2 %. Na jejich snížení měly největší podíl ceny energií, jejichž příspěvek dosáhl -6,1 %, což reflektuje primárně vývoj cen ropy na světových trzích.

Po krátké odmlce se začaly opět ozývat mírně optimistické zvěsti o dočasném obchodním smíru mezi Spojenými státy a Čínou. Čínská strana deklaruje ochotu zbavit dovozních cel část amerického zboží, primárně zemědělského charakteru, výměnou za podobné úlevy z americké strany. Ta by podle představ Číňanů měla odvolat cla na zboží ze země středu v celkové hodnotě 360 mld. dolarů. V případě nalezení dohody by k jejímu podpisu mohlo dojít v průběhu příštích týdnů. Podobných zpráv ovšem za poslední měsíce pamatujeme nepočítaně a dosud pokaždé se nakonec objevila jedna či více překážek, které vyhlídky na dohodu zmařily. Nynější situace ovšem přece jen může být jiná v tom, že obě ekonomické supervelmoci mezitím počaly lehce ztrácet dech a tím se jim může další eskalace konfliktu přestávat vyplácet. Prezident USA Trump zároveň na domácí půdě čelí hrozbě impeachmentu a před volbami, které se konají přesně za rok, by mu mohlo uklidnění situace přijít vhod. Ostatně i vůči Evropě, které Američané hrozili novými cly na dovoz automobilů, se zástupci současné administrativy vyjadřují znatelně smířlivěji, než tomu bylo v nedávné minulosti. Zaznívají hlasy o tom, že uvažovaná cla nakonec přece jen nemusí být zapotřebí a mohlo by se najít kompromisní řešení. V každém případě vzhledem k pověsti, které se těší Donald Trump jako ekonomický diplomat, je jasné, že s jistotou zatím nelze říci prakticky nic a situace se může kdykoliv opět otočit naruby.

Česká koruna nadále drží pozice, které si vydobyla po dočasném pominutí hrozby neřízeného brexitu, pohybuje se tedy poblíž úrovně EUR/CZK 25,54.

Vít Hradil, Analytik Raiffeisen bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.