Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Okénko trhu – Podle WTO celní války mnohem více omezují světový obchod

Vývoj ekonomiky 02.10.2019 | 16:52 0 Komentářů

Britský premiér Boris Johnson měl dnes klíčový projev před svými spolustraníky. V rámci proslovu znovu vyslovil přesvědčení, že na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem nebudou znovuzavedeny kontroly, které jsou pro Brity i Iry vzhledem k historickému vývoji nepřípustné. Stávající nastavení podmínek počítalo se setrváním UK v celní unii se zbytkem EU, což bylo pro Johnsona a většinu členů parlamentu nepřijatelné. Nový návrh je podle něj kompromisem ze strany Británie a nyní je řada na zástupcích EU, aby na svých dosavadních požadavcích netrvali a také udělali vstřícný krok směrem k dohodě. Podle jeho návrhu by do roku 2025 měl být umožněn volný pohyb zemědělského a průmyslového zboží mezi Irskem a Severním Irskem. Zároveň ale Londýn požaduje vyjmutí Severního Irska z unijní bezcelní zóny, což by mělo za následek kontroly zboží, které by ale neprobíhaly přímo na hranici. Irská vláda záhy po zveřejnění nového Johnsonova plánu zhodnotila, že takovéto uspořádání je z jejich pohledu nepřijatelné. Evropská unie prozatím mlčí, lze ovšem očekávat, že její názor se od toho irského příliš lišit nebude.

Současný termín odchodu Británie z EU 31. října je jen 29 dní daleko. Zásluhou britského parlamentu je pravděpodobnost, že by Británie k tomuto dni opustila EU bez smluvního ujednání, minimální. Pokud se nepodaří vyjednat dohodu do 19. října, bude premiér nucen požádat parlament o schválení odchodu bez dohody a v případě negativního verdiktu bude muset požádat EU o odklad odchodu zřejmě do ledna 2020.

Britská libra na projev premiéra nereagovala. V současné chvíli se pohybuje okolo hodnoty EUR/GBP 0,89.

Světová obchodní organizace zveřejnila novou prognózu vývoje světové ekonomiky, ve které předpokládá výraznější zpomalení globálního obchodu zásluhou obchodních válek. V dubnu očekávaný 2,6% růst mezinárodního obchodu pro tento rok byl snížen na 1,2 %. Prognóza roku 2020 se snížila jen mírně z 3,0 % na 2,7 %. Obchodní války si tak vybírají svá cla nejen na zúčastněných aktérech, ale i na všech otevřených ekonomikách jako je také ČR.

Podle odhadu předních německých institutů poroste tamní ekonomika letos tempem 0,5 %, což se shoduje s prognózou týmu RBI i německé vlády. Příští rok němečtí ekonomové očekávají zrychlení růstu ekonomiky na 1,1 %, zatímco v naší prognóze očekáváme, že se Německo ze stávajícího zpomalení nevzpamatuje tak rychle a nejnižší růst (0,3 %) proto zaznamená příští rok. Německo se již nyní nachází na pokraji technické recese, která se, podle našeho odhadu, potvrdí s výsledkem výkonu tamní ekonomiky za třetí čtvrtletí. Němečtí ekonomové zdůraznili, že největší riziko představují nejistoty v podobě globálních obchodních sporů či brexitu. Vyzvali proto vládu k fiskální expanzi i za cenu mírného deficitu rozpočtu v případě, že dojde k dalšímu zhoršení výhledu.

Autor: Eliška Jelínková, analytička Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.