Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Offshorový svět dostal ránu. Uniklé dokumenty ukazují na Putina i Kellnera

InvesticeMakro 04.04.2016 | 10:05 0 Komentářů

Ze čtvrté největší offshore advokátní kanceláře na světě Mossack Fonseca unikly dokumenty. Dokazují, že řada předních světových politiků a byznysmenů ukrývá v daňových rájích miliardy. Nachází se mezi nimi i 283 Čechů.

Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku, které se na projektu podílí, mají Češi nejčastěji společnosti založené na Seychelách, Britských Panenských ostrovech, Bahamách, v Panamě či na ostrově Samoa. „V dokumentech Panama Papers se nachází skupina velmi bohatých českých podnikatelů, jejichž jmění a obchodní impéria jsou do značné míry založené na kuponové privatizaci,“ uvádí České centrum pro investigativní žurnalistiku.

Mezi 283 Čechy, kteří vlastní akcie offshorových firem zřízených společostí Mossack Fonseca, figuruje údajně i Petr Kellner, Daniel Křetínský či Radovan Krejčíř.

Dokumenty údajně obsahují i informace o převedu dvou miliard dolarů (47 miliard korun) lidmi v bezprostřední blízkosti ruského prezidenta Vladimíra Putina. Kauza „Panama Papers“ ukazuje ale například i na ukrajinského prezidenta Petra Porošenka nebo členy čínského plitbyra.

„Podle mě bude tento únik vůbec největší ranou, kterou kdy offshorový svět dostal, a to kvůli rozsahu dokumentů,“ řekl Gerald Ryre, šéf Mezinárodního sdružení investigativních novinářů (ICIJ).

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.