CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

01. 06. 2016

0 komentářů

OECD ve své souhrnné prognóze (OECD Economic Outlook) očekává, že růst české ekonomiky letos zpomalí na 2,4 %.

 


 

Slabší růst české ekonomiky z titulu slabšího přílivu prostředků z Evropské unie je pro letošek očekáván všeobecně, počínaje prognózou ČNB či Ministerstva financí, přes očekávání finančních trhů a konče například prognózami Mezinárodního měnového fondu či Evropské komise. Prognóza OECD se v tomto směru nijak nevymyká a v zásadě pro českou ekonomiku vykresluje obdobný příběh, jako prognózy výše uvedených institucí či finančních trhů.

Příběh české ekonomiky by měl být v letošním roce ve znamení celkově slabšího růstu HDP (náš vlastní odhad počítá s růstem HDP 2,2 %), ovšem růst spotřeby domácností zůstane silný a bude hlavním tahounem růstu české ekonomiky jako celku. Růst spotřeby domácností je dán kombinací příznivého vývoje na trhu práce (pokles nezaměstnanosti v české ekonomice, růst zaměstnanosti a mezd) a nízké inflace. Ta se vlivem cen ropy začne viditelněji zvyšovat až v závěrečných měsících letošního roku. Prognóza OCED zároveň předpokládá, že běžný účet platební bilance zůstane v přebytku a schodek veřejných financí se bude pohybovat v oblasti 0,5 % HDP a méně, což v kombinaci s růstem české ekonomiky znamená, že se bude snižovat podíl veřejného dluhu na HDP.

Lze tak konstatovat, že prognóza OECD nepřináší nic převratně nového, zároveň ale potvrzuje, že příběh české ekonomiky by měl být i nadále pozitivní. Rok 2015, kdy HDP vzrostl o 4,3 %, je třeba vnímat jako rok z hlediska hospodářského růstu výjimečný. Sešla se zde řada příznivých okolností (příliv prostředků z Evropské unie, propad cen ropy, lepší než očekávaný růst ekonomiky eurozóny a v neposlední řadě také příznivý vliv vývoje zásob na celkový HDP České republiky). Letos se tato příznivá konstelace nezopakuje (za zmínku stojí, že pro světovou ekonomiku OECD předpokládá, že růst zůstane na loňských 3 %, tj. nepředpokládá zde další zrychlení), podstatné ale je, že tuzemský trh práce je nastartován správným směrem, česká ekonomika nečelí žádné zásadní makroekonomické nerovnováze a hospodářský růst tak může pokračovat i v dalších letech.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *