Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

OECD upravila svůj odhad hospodářského vývoje v EU a USA

Mezinárodní organizace OECD poupravila svá očekávání ohledně ekonomického růstu evropské ekonomiky a ekonomiky Spojených států amerických. Lépe z predikce vychází USA.

Ekonomiky největších zemí Evropy letos porostou výrazně pomaleji, než jak předpokládala OECD v červnu letošního roku. Podle jejích analytiků letos povyroste hrubý domácí produkt celé eurozóny pouze o 1,3 % namísto očekávaných 1,7 %. OECD rovněž předpovídá, že Británie se zřejmě propadne do recese.

"Prognóza OECD by měla být podle nás pro mnohé evropské centrální bankéře varováním před zvýšením úrokových sazeb, o kterém mnozí uvažují. Navíc nás by nepřekvapil ještě pomalejší růst Evropy. Je to ale varování i pro ČR. Letos ještě podle nás porosteme o necelé 3 procentní body rychleji než eurozóna, ale brzo ztratíme dech. Tlak na další pokles domácích úrokových sazeb proto podle nás bude pokračovat," komentuje zbrusu novou prognózu OECD Vladimír Pikora, hlavní analytik společnosti Next Finance.

O mnoho optimističtější odhady se týkají USA. Spojené státy, podle OECD, nadále tíží realitní krize, porostou však ze skupiny G7 jako jediné rychleji, než se dosud uvádělo. Ekonomika USA na základě silného oživení ve druhém čtvrtletí letos podle OECD poroste o 1,8 % místo dosud uváděných 1,2 %. Celkový odhad pro G7 zůstal beze změny na 1,4 procenta.

"USA mnoho lidí překvapuje svou odolností a odhodlaností řešit problémy nemovitostního trhu. USA proto podle nás jako jedna z mála vyspělých ekonomik budou moci brzo uvažovat o zvýšení úrokových sazeb. To je dobrá zpráva pro dolar. Dolar bude podle nás v dalších měsících ještě posilovat. Dnes přitom již prorazil námi avizovanou hladinu 1,450 USD/EUR," říká Vladimír Pikora.

Zdroj: Next Finance, X-Trade Brokers, Patria Online

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.