Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

OECD pro letošní rok odhaduje růst české ekonomiky na úrovni 2,4 %

Makro 28.11.2016 | 12:13 0 Komentářů

Názor OECD na vývoj v české ekonomice odpovídá pohledu, jenž převažuje i na straně dalších institucí: Tahounem ekonomika je spotřeba domácností. Měnit se v příštím roce bude role investic a zahraničního obchodu. 

OECD ve své souhrnné prognóze (OECD Economic Outlook) očekává, že růst české ekonomiky letos zpomalí pod vlivem slabšího přílivu prostředků z evropských fondů. OECD pro letošní rok odhaduje růst HDP na úrovni 2,4 %, pro rok 2017 pak počítá s mírným zrychlením na 2,5 %. Základním tahounem růstu české ekonomiky bude i v příštím roce spotřeba domácností. K růstu se v průběhu roku 2017 vrátí také investiční výdaje s tím, jak se oživí čerpání prostředků z fondů EU.

S oživením investičních výdajů dojde zároveň k tomu, že se v roce 2017 oslabí příspěvek zahraničního obchodu k celkovému růstu české ekonomiky: tempo růstu dovozů by totiž mělo vzrůst s tím, jak i díky investičním výdajům zesílí domácí poptávka v české ekonomice, v případě tempa růstu vývozů je pro rok 2017 naopak očekáváno mírné zpomalení, neboť situace na našich hlavních exportních trzích zřejmě nevyústí do významnějšího proexportního impulzu. Inflace by se v průběhu roku 2017 měla dostat na dvouprocentní inflační cíl, což v zásadě odpovídá nedávno zveřejněné prognóze z dílny ČNB.

Celkově vzato se pohled OECD na českou ekonomiku nevymyká pohledu finančních trhů a institucí jako ČNB či Ministerstvo financí: je zde stejný pohled na faktory, jež stojí za letošním zpomalením růstu české ekonomiky a jež budou formovat její růst v roce 2017. Samozřejmě se mohou lišit konkrétní predikce tempa růstu HDP v tom kterém roce, nicméně tou podstatnou částí prezentovaného obrazu české ekonomiky je zde shoda v názoru, že aktuální vývoj a stejně tak i výhled pro nejbližší roky jsou solidní jak ve smyslu vnější rovnováhy české ekonomiky (mírný přebytek na běžném účtu platební bilance), tak co se týče hospodaření veřejných financí a vývoje veřejného dluhu.

Osobně pro letošní rok očekávám růst HDP České republiky na úrovni 2,3 či 2,4 %. Pro rok 2017 pak vidím růst HDP spíše blízko úrovně 2 % s tím, že zrychlení tempa růstu, k němuž bude v průběhu roku 2017 docházet, se výrazněji projeví až v údajích o HDP za rok 2018, kdy čekám růst české ekonomiky tempem 2,6 % (což pro rok 2018 očekává i aktuální prognóza OECD).

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.