Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Přišli jste kvůli vízům o peníze? Odškodnění nečekejte

Investice 15.07.2009 | 06:45 0 Komentářů

Nepomůže ani pojištění storna zájezdu

Praha – Jestliže vám kvůli nečekaně rychle zavedeným vízům do Kanady propadne zaplacený zájezd nebo letenka, nemáte právní nárok na náhradu škody.
„Cestovní kanceláře ani letecké společnosti nenesou odpovědnost za vízovou politiku jednotlivých států,“ říká Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. To potvrzují také odborníci z mezinárodní advokátní kanceláře White & Case. „Jestliže český občan nedostane kanadské vízum nebo si jej nestihne vyřídit včas, nemá možnost nárokovat náhradu škody u letecké společnosti či cestovní kanceláře,“ vyplývá ze stanoviska pražské kanceláře White & Case.
Případná kompenzace, odpuštění storno poplatků či výměna za jiný zájezd či letenku tak záleží na dobrovolném rozhodnutí cestovních nebo leteckých společností.
Pro nadstandardní postup se rozhodly například České aerolinie. „Všem cestujícím s platnou letenkou, na které se vztahuje nově zavedená vízová povinnost do Kanady, umožníme bezplatnou změnu rezervace na pozdější odlet pravidelné linky z Prahy do Toronta,“ říká mluvčí ČSA Hana Hejsková. V případě, že se cestující rozhodne do 31. července let do Toronta zrušit z důvodu obavy, že si nestihne víza vyřídit, může letenku vrátit. „Vrátíme mu původní cenu letenky,“ dodává Hejsková.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.