Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Odškodné za vytunelované CS fondy nemělo být vyplaceno, rozhodl soud

Investice 30.12.2019 | 11:03 0 Komentářů

Investiční společnost Akro neměla právo na výplatu finančních prostředků ve výši 2,1 miliardy korun, které jako odškodné pro podílníky CS fondů získala od státu. Tyto prostředky byly vyplaceny již před sedmi lety, soudy ale následně rozhodly, že nárok na odškodné byl promlčený. Tento verdikt nyní potvrdil Ústavní soud, Akro se chystá obrátit se na Evropský soud pro lidská práva.

Ústavní stížnost, kterou Akro podalo v srpnu letošního roku, soud zamítl. Ačkoliv Akro peníze státu vrátilo již loni, sporné zůstaly stamilionové úroky z finančních prostředků za dobu, kdy je mělo na účtu. „Do enormní výše narostly kvůli průtahům soudu, který zbytečně vedl řízení čtyři roky,“ konstatuje předseda představenstva Akro Jiří Trávníček.

Firma Akro zastupuje podílníky CS fondů. Náhradu škody za to, že stát nedokázal předejít vytunelování, vyplatil v roce 2012. Společnost Umana dostala z CS fondů majetek za 1,23 miliardy a na oplátku získal fond skoro bezcenné akcie firmy Drůbež Příšovice. Finančně analytický útvar ministerstva financí, ačkoliv  dostal oznámení o podezřelé transakci, nezamezil vyvedení peněz do zámoří.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.